Home / Gündem / Açlık Grevinde olan avukatlar Timtik ve Ünsal için AYM’ye başvuru yapılacak

Açlık Grevinde olan avukatlar Timtik ve Ünsal için AYM’ye başvuru yapılacak

Ölüm orucundaki Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek amacı ile düzenlenen eylemde konuşan ÖHD Genel Merkez Yöneticisi Hüseyin Boğatekin, Pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne, tahliye talepli müracaat yapacaklarını belirtti.

Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, “adil yargılanma” talebiyle ölüm orucunda olan avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ın durumuna dikkat çekmek amacı ile açıklamada bulundu. Timtik’in bulunduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde gerçekleştirmiş olan açıklamaya çok sayıda avukat ile ölüm orucu eylemcilerinin aile ve yakınları katıldı.

“Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç Yaşasın” pankartı ile “Savunmaya Özgürlük”, “Evlatlarımız için Adalet istemek suç değildir” dövizleri açan kitle sık sık “Devrimci avukatlar onurumuzdur” sloganı attı.

Açıklamada öncelikle söz alan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Genel Merkez yöneticisi Hüseyin Boğatekin, meslektaşları Timtik ve Ünsal’ın adil yargılanma talep ettiklerini, avukat arkadaşları ve ailelerinin de adliye ve hastane önlerinde aylardır direndiklerini ifade etti. Boğatekin, Türkiye’deki faşizme karşı toplumun ve muhalefetin yaşama ve yaşatmak üzere mücadele etmesi gerektiğini vurgulayarak, Timtik ve Ünsal’ın taleplerinin adil bir biçimde yeniden yargılanmak olduğuna işaret etti.

‘YAŞATMAK İSTİYORUZ’

Timtik ve Ünsal’ın faşizme direndikleri için ölüm orucunda olduklarını söyleyen Boğatekin, “Yaşamı, insanları, doğayı, kurdu, kuşu seven bu iki avukat ölüm orucundalar. Biz, vefatı değil yasamayı seçiyoruz. Biz yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. İşte Ebru ve Aytaç’ın çığlığı bu. Bu iki avukatın amaçları bu. Şiddet ve ölüm değil, yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Bunun da temel gıdası adalet ve adil yargılanmak” ifadelerini kullandı.

‘RET KARARI İLE EBRU VE AYTAÇ’I ÖLDÜRMEK İSTİYORLAR’

Ülkenin en iyi avukatlarının 159 yıl hapis cezasıyla mahkum edildiklerini belirten Boğatekin, “Her gün burda teker teker ölsek de, yine hergün burda ısrarla adalet demeye devam edeceğiz. Arkadaşlarımız bu pandemi şartlarında, çok zor şartlarda tutuluyorlar. Tahliye talebimiz reddedildiği günden beri beri Aytaç ve Ebru zorla tutuluyor. Her ikisi de hastanelerin hapishane koğuşlarında, yani temiz ortamlarda değiller. Tedaviyi kabul etmediklerini defalarca yazılı ve sözlü bir biçimde ifade ettiler. Avukatları olarak biz, tüm kurumlara başvurduk. Başvurularımızda tedavi istemediklerini dile getirdik. Tedavi değil, adil yargılanmak istiyorlar. Ama gelinen aşamada hergün aynı şeyleri yaşıyoruz. Yargıtay kararını vermiyor. Türkiye’nin en ağır yargılanma süreçlerden birini geçirmiş bir dosyayı hiç bilmeden yargıçlar heyeti, tutuklu kalmaları yönünde bir karar verdi. Bu son güncel sağlık raporuna rağmen ısrarla bırakmama 37’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nin rutini haline geldi” dedi.

Yargıç ve hakimlerin tahliye taleplerini reddederek Timtik ve Ünsal’ı öldürmek istediklerini söyleyen Boğatekin, Pazartesi günü Anayasa Mahkemesine (AYM) tutukluluk halinin devam kararına karşı tedbir talebiyle müracaatta bulunacaklarını ifade etti.

Ardından söz alan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Merkez Yöneticisi, Ergin Sözen, Timtik ve Ünsal’ın yaşaması için herkezin elinden geleni yapması gerektiğini söyledi.

Açıklama alkış ve sloganlar eşliğinde son buldu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kayseri Cezaevi’nde ayakta sayım dayatması

Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP Muş eski İl Eşbaşkanı Ferhat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir