Home / Siyaset / HDP’li Milletvekili Paylan: İktidarın tercihleri ekonomik krizi şiddetlendirdi

HDP’li Milletvekili Paylan: İktidarın tercihleri ekonomik krizi şiddetlendirdi

Dolar kurunun zamanı zirveyi görmesi ve ekonomideki genel gidişata ait makalelı izahat icra eden hdp ekonomiden görevli eş genel başkan desteksı garo paylan, iktidarın savaş, saray ve yandaş tercihlerinin ekonomik krizi şiddetlendirdiğini söylemiş oldu.

Halkların demokratik partisi (hdp) ekonomiden sorumlu eş genel başkan yardımcısı garo paylan, dolar dolar/tl’nin 7.30’u geçmesinin arkasından yaptığı yazılı açıklamayla iktidara tepki gösterdi. “tek adam rejimi ülke ekonomisini çökertti” diyen paylan, ‘iktidarın “ekonomide işleri test altına aldığını’ söylemiş olduği günün ertesinde, amerikan doları 7,30 tl’yi, euro ise 8,60 tl’yi aştı” diye belirtti.

‘becereksiz damat’

Paylan, tek erkek diyetinin olduğu hiç bir ülkede sosyal rahatlık ile refahın olmadığını söyleyerek, “nitekim bugün bizim de yaşamış olduğumız sosyal ve ekonomik sorunların sebebi; cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, yani tek erkek rejimidir. Otoriterlik ile neoliberal zihniyetin birleştiği bu baskıcı rejim; bir yandan çıkar ağlarıyla yandaş sermayeyi zenginleştirip halkı yoksullaştırmıştır, diğer yandan ekonomide de liyakati rafa kaldırıp akrabalık ilişkileriyle ülke ekonomisini beceriksiz bir damada teslim edebilmiştir” dedi.

‘iktidarin savaş saray yandaş tercihi…’

Paylan, iktidarın 18 yıldır ekonomiyi üretim ekonomisine dönüştürmediğini hatırlatarak, şunları ifade etti: “koşulların aleyhimize döndüğü bir konjonktürde, tüm kararların ‘tek erkek’ ve onun etrafındaki ‘çıkar odaklarının’ aldığı bir modelde ısrar etmesi, ülke ekonomisini hızla tüketmekte, yurttaşlarımızın işsize göre, fakirlik, yaşam pahalılığı arasında çok zor günler geçirmesine niçin olmaktadır. Iktidar iş yapıyorum diye, ne kadara mal olduğu belli olmayan köprüler, otoyollar, şehir hastaneleri, hava alanları yaparak ülkeyi tam bir borç sarmalına sokmuştur. Iktidarın ekonomide ‘saray, savaş, yandaş” tercihleri yüzünden, aslına bakarsanız uzun bir süredir devam eden derin kriz, pandemiyle daha da şiddetlenmiş, üretimde yaşanan ‘ani duruş’la beraber ülke riski doruk yapmıştır.”

‘iktisat enflasyon faiz sarmalina girdi’

Açıklamanın devamında şöyle denildi: “ekonomiden görevli olan ‘damat’bakanın sorumsuz politikaları, krizi derinleştirmiştir. Damat bey; para bastırdı, kredi pompaladı, merkez bankası’nın döviz rezervlerini sattı, işsize göre fonu’nu yağmaladı. Yakaladıği kaynakları ise vatandaşlarımıza değil, bir avuç yandaşına aktardı. Güven vermeyen iktisat yönetiminin bastığı paralar, döviz kurlarını ve enflasyonu patlattı. Beceriksiz damadın yönetimindeki ekonomide her gün işsize göre, yoksulluk ve hayat pahalılığı artmaktadır. Ekonomimiz ‘kur, enflasyon, faiz” sarmalına yine girmiştir. Tek adam diyeti, ekonomik krizin bedelini yine yoksullara ödetmek isteyecektir. Yapılması ihtiyaç duyulan açıktır. Bu iktidar, bırakın yabancıları, kendi vatandaşlarının bile güvenini çoktandır yitirmiştir. Bu anlayış ülkenin gelişmesinin önünde bir taş şeklinde oturmuştur. Bu taşın kaldırılması ise ülkede yeni bir seçimle ve yeni bir anayasa yapmakla mümkündür. Sosyal muhalefete düşen görev ve mesuliyet, ülke ekonomisini çökerten bu iktidarı değiştirmektir.”

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Urfa’da 2 kişi gözaltına alındı

Halfeti ve Birecik’te yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir