Home / Gündem / İstanbul Sözleşmesi için imza kampanyası başlatıldı

İstanbul Sözleşmesi için imza kampanyası başlatıldı

Uluslararası af örgütü, istanbul laflaşmesi’nden çekilmeyi tartışmak yerine sözleşmenin eksiksiz olarak uygulanması çağrısında bulunarak imza kampanyası başlattı.

Uluslararası af örgütü, türkiye’nin istanbul laflaşmesi’nden çekileceği yönündeki tartışmalar sürerken, sözleşmeden geri ismim atılmaması tam aksine eksiksiz uygulanması talebiyle bir imza kampanyası başlattı. Türkiye’nin istanbul laflaşmesi’nin ilk imzacısı ve aynı zamanda sözleşmeyi yürürlüğe sokan ilk devlet olduğunun hatırlatıldığı kampanyada “laflaşmeden çekilmenin hem milyonlarca hanım ve kız çocuk için bununla beraber cinsi saldırı ve ev içi şiddet sonrası hayatta kalan herkes için yıkım neticelar getireceği” vurgulandı.

Akp myk’ye çağri

Ilk olarak 5 ağustos’ta yapılacağı açıklanan peşinden ileri bir tarihe ertelenen akp myk toplantısı öncesinde başlatılan kampanyada myk üyelerine “türkiye’nin istanbul sözleşmesi’nden çekilmesini tartışmak ve planlamak yerine, laflaşmenin yaşam kurtaran nitelikteki içinde ne olduğunun eksiksiz ve faal bir şekilde uygulanması, kadınların ve kız çocukların haklarının daha iyi korunması ve geliştirilmesi için acilen harekete geçmeye çayır ediyoruz” çağrsıcaklıknda bulunulmuş oldu.

‘sözleşmeden çekilme, eksiksiz uygula’

Doğrudan hanıma yönelik şiddet ve ev içi şiddetin engellenmesini amaçlayan ilk uluslararası sözleşme olma özelliği taşıyan ve türkiye’nin 2011 yılında imzaladığı istanbul sözleşmesi’nin eksiksiz uygulanmasını istek eden kampanya çağrı metninde şu ifadeler kullanıldı:

“istanbul sözleşmesi hanıma yönelik şiddeti önlemesi ve şiddete maruz bırakılmış hanımefendilerın ve kız çocukların korunmasını sağlamak amacıyla avrupa konseyi ülkeleri tarafınca istanbul’da imzaya açılmış, bu mevzuyu ele alan ilk uluslararası sözleşme. Türkiye’nin, imzalayan ve yürürlüğe koyan ilk ülke olduğu bu laflaşmeden çekilme ihtimali konuşulurken, bu durumun türkiye’de hem milyonlarca hanım ve kız çocuk için aynı zamanda cinsel saldırı ve ev içi şiddet sonrası hayatta kalan hepimiz için yıkım neticelar getireceği tanınmaktadır.

Akp merkez yürütme kurulu üyelerini, türkiye’nin istanbul sözleşmesi’nden çekilmesini tartışmak ve planlamak yerine, sözleşmenin yaşam kurtaran nitelikteki içinde ne olduğunun eksiksiz ve etkin bir halde uygulanması, kadınların ve kız çocukların haklarının daha iyi korunması ve geliştirilmesi için acilen harekete geçmeye davet ediyoruz.”

Kampanyaya bu bağlantı üzerinden ulaşılabilir:

Https://amnesty.Org.Tr/icerik/uluslararasi-af-orgutunden-istanbul-sozlesmesi-kampanyasi-vazgecmiyoruz

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kayseri Cezaevi’nde ayakta sayım dayatması

Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP Muş eski İl Eşbaşkanı Ferhat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir