Home / Gündem / Yaşanan Asimilasyonlarsı karşı sanat

Yaşanan Asimilasyonlarsı karşı sanat

Asimilasyona karşı bir araya gelen koma hevra, dengbêjlerden esin alıyor. “gençlik marşı” ve “jin jiyan azadî” adlı eserler üreten öbek, üretimlerine devam edecek.

Hakların demokratik partisi (hdp) istanbul gençlik meclisi tarafından kurulan koma hevra, yapmış oldukları sanat ve kültürel çalışmalarla asimilasyona karşı direniyor. Erbane kurslarıyla bir araya gelerek öbek kuran ergenler, peşinden kürtçe şarkılar seslendirmeye başladı. öbek, bugüne dek 8 mart dünya hanımefendiler günü’nde besteledikleri “jin jiyan azadî” ve “gençlik marşı” isminda iki şarkı seslendirdi. Yapmış oldukları çalışmalarla asimilasyon ve yozlaştırıcı kültüre karşı direndiklerini aktaran grup üyeleri, biroldukça çalışmayı repertuvarlarına aldıklarını söylemiş oldu.

Koma hevra grubunun üyeleriyle yaptıkları çalışmalara ilişkin konuştuk.

‘üretmeye devam edeceğiz’

Gitarist yusuf keleş, hevra’nın komün bir çalışmanın ürünü bulunduğunu belirterek, yaptıkları sanat içerikli çalışmalarla gençlik üzerindeki asimilasyon ve yozlaştırıcı kültüre karşı direnç gösterdiklerini söylemiş oldu. Keleş, ilk süreçte kürt müziğinin klasik eserlerini seslendirdiklerini daha sonra kendi parçalarını yapmaya başladıklarını aktardı.

Pandemi sürecinde çalışmalarının aksadığını fakat her fırsatta toplumsal medya platformlarında grup üyeleriyle bir araya geldiklerini dile getiren keleş, seslendikleri “gençlik marşı”nı bu platformlardaki değerlendirmelerden çıkan bir sonuç olduğunu söyledi.

Bireylerin sadece kendini kültürüyle ayakta söyleyen keleş, gençlere kültürel çalışmalara katılma çağrısında bulundu.

Ahlaki ve politik yaşama çağri

Erbane ve bağlama çalarak gruptan yer edinen üyelerden baran sümbül de, koma hevra’nın sanatını camia için icra ettiğini söyledi. Yaşamın sanatla başladığını ve sanatla devam edeceğini belirten sümbül, yaşamın, sanatla icattuktan sonrasında kültürle toplumsallaşarak hakikate şu demek oluyor ki özgürlüğü kavuşabileceğini dile getirdi. Bütün bu kavramların sanatla birlikte anlam kazanılmış olduğunı söyleyen sümbül, “gençlik marşı” adlı çalışmalarında bu diyalektiği kavramsallaşmaya çalıştıklarını vurguladı. Gençlik meclislerine bağlı sanatlarını yapan bir grup olarak toplumun ideallerini yansıtmaya çalıştıklarını aktaran sümbül, “bu ürünümüz topluluğu etik ve politik yaşama davet etmektir. Bu anlamıyla gençlik meclislerinin perspektifiyle toplumsal örgütlenme ağının oluşturulmasıdır ve gençliğin misyonunu açığa çıkmasıdır” dedi.

‘jin jiyan azadî’ slogani işinda bir çikiş

Grubun solistlerinden hevidar yıles de camianın temel dinamiği olan kadınların üzerindeki taarruzlara dikkat çekerek, 8 mart’ta seslendirdikleri “jin jiyan azadî” çalışmalarının kadın çığlığı bulunduğunu söylemiş oldu. Yıles, “dünya çapında kadına yönelik bir saldırı var. Bu taarruzların özel biçimini kürdistan’da görmekteyiz. Hepimiz 8 mart’ta çıkardığımız şarkıyla bu saldırılara karşı bir cevap olmak istedik. Bakıldığında aslen her bir söz hanımın çığlığını yansıtan sözlerdir. Hanıma dayatılan çaresizliğe karşı bir çıkıştır. Mesela ‘ez ne bêçareme’ şu demek oluyor ki ‘çaresiz değilim’ diyor. Yeniden ‘jin, jiyan, azadîme’ diyerek çareyi özgürlük ve yaşamda olduğunu söylüyoruz. Kadının özgürleşmesiyle toplumunu özgürleşmesinin diyalektiği yansıtmak istedik” dedi.

8 mart’ta seslendikleri şarkının bu anlamda çok anlamlı bir çıkış bulunduğunu söyleyen yıles, “aslına bakarsan özüne bakmış olduğumızda hanım, yaşam, özgürlük diyalektiği birbirini besleyen şeylerdir. Hanım yaşamla var olur, yaşamın temsilcisidir. özgürlükte ancak kadınla gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

‘esin kaynağimiz dengbêjler’

Grubun solistlerinden gençay morkoç da dengbêjliğin kürt tarihli önemine dikkati çekerek, bundan ilham aldıklarını söylemiş oldu. Bu anlamda bütün çalışmalarında dengbêjliği dillendirdiklerini kaydeden morkoç, bu mirasın korunması için yeni çalışmalarında dengbêji seslendireceklerini aktardı.

çağri

Gülbahar herdem ise erbane kurslarına geldikten sonra gruba dahil bulunduğunu anlattı. Hevra’nın çalışmalarında olduğu için mutluluğunu paylaşan herdem, genç kadınlara çalışmalarına dahil olma çağrısında bulunuyor.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kayseri Cezaevi’nde ayakta sayım dayatması

Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP Muş eski İl Eşbaşkanı Ferhat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir