Home / Gündem / Amed’de Covid-19 ne durumda?

Amed’de Covid-19 ne durumda?

Diyarbakır tabip odası başkanı elif turan, kentteki amme hastanelerinde yer kalmadığını ve önümüzdeki günlerde vaka sayısının daha da artacağını belirterek, buna karşı alınması ihtiyaç duyulan tedbirleri sıraladı.

Koronavirüs (kovid-19) vaka sayısındaki artış “ikinci dalga” endişelerine neden oldu. Birçok kentte hastaneler dolarken, hastalar ise tedavi için evlerine yönlendiriliyor. Bu kentlerden birisi olan diyarbakır’da da testi pozitif yönde çıkan biroldukca hasta tedavi için evlerine yönlendiriyor. Bazı hastalara ilaç tedavisi bile uygulanmıyor.

Amme hastanelerinde yer kalmadi

Diyarbakır doktor odası başkanı elif turan, kentte kamu hastanelerinde yer kalmadığını bir kez daha yeniledi. özellikle kurban bayramı’nda yaşanmış olan sosyal hareketliliğin önümüzdeki günlerde etkisini göstereceğine dikkati çeken turan, virüsün kuluçka süresi göz önünde bulundurulduğunda 20 gün arasında olay sayısında artış yaşanacağını ifade etti. Diyarbakır’daki kamu hastanelerinin dolduğunu kaydeden turan, 600’ün üzerinde tedavi bulan hastanın olduğunu, bunların 100’e yakınının yoğun bakımda tedavi gördüklerini paylaştı.

Hastalar evlerine gönderiliyor

Son zamançte kovid-19 testi pozitif yönde çıkan hastaların evlerine gönderildiğini söyleyen turan, “bazı hastalar eve gönderilerek, ilaç tedavisi yapılıyor. Sonrasında hastalık ciddi bir boyuta geliyorsa hasta hastaneye kaldırılmak zorunda kalıyor. Hastanede yer olmadığı için yatar tedavi olması gereken hastalara ilaç verilip eve gönderiliyor. Hastanın evde olması virüsün yayılma riskini artırıyor” dedi.

Kovid-19’un damlacık ve münasebet yolu ile çok çabuk bulaştığını kaydeden turan, testi pozitif çıkan bireyin aile ortamında hastalığı öteki bireylere bulaştırabileceği uyarsıcaklıknda bulunmuş oldu. Turan, “hele bölgenin kalabalık aile yapılarını düşününce durum daha ürkütücü oluyor. Burada virüsün bulaşmaması yok denecek kadar azca. 1 haziran öncesi diyarbakır’da olay rakamları daha düşüktü. Vaka rakamsı 60 ile 100 şahıs arasında gidip geliyordu. 1 haziran sonrası özellikle önlemlerin birden gevşetilmesiyle olay rakamlarında ciddi artış gördük” diye belirtti.

‘vakalar artabilir’

Ramazan bayramı’nda sokağa çıkma ksıcaklıktlaması bulunmasına karşın, sosyal bir hareketliliğin olduğunu, bu hareketliliğin kurban bayramı’nda daha fazla yaşandığını anımsatan turan, “korona sahile indi’ deniliyordu. Bu bayram evlerine dönenler oldu, yine batıya yolculuk edenler oldu. Bunları da ele alınca, 20 gün sonra o kuluçka süresi bitince, olayların artabileceğini öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

‘yaygin test yapilmali’

Koronavirüsü önlemek adına sık sık dile getiren koruyucu esenlik önlemlerinin ücretsiz dağıtılması icap ettiğini laflarına ekleyen turan, şöyle devam etti: “maske ve şahsi hijyen ürünlerinin ücretsiz bir şekilde dağıtılmasını bir kere daha talep ediyoruz. Yaygın kontrol mutlaka yapılmalı. Yaygın test yapıldığında, hiç bir alemet göstermeden, virüs bulaşıp hastalığı geçiren insanoğlu oluyor. Bunları sadece meydana getirilen testlerle tespit edebiliriz. Böylelikle virüs bulaşan şahıs kendini çok rahat izole edebilir. Hastalığın yayılmasını önlemiş olacağız.”

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kayseri Cezaevi’nde ayakta sayım dayatması

Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP Muş eski İl Eşbaşkanı Ferhat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir