Home / Ekonomi / ÇAYKUR’a karşı üreticinin yanında

ÇAYKUR’a karşı üreticinin yanında

çay üreticililerinin yaşadığı sorunları çözmek için kolları sıvayan hopa tarımsal kalkınma kooperatifi, çaykur ve özel sektör karşısında üreticinin yanında yer ediniyor.

Doğu karadeniz bölgesinin en önemli geçim kaynağı çay ile ilgili üreticiler ciddi sıkıntı yaşıyor. Cumhurbaşkanı ve akp genel başkanı recep tayyip erdoğan’ın geçtiğimiz haftalarda yaş çay alım taban fiyatını 3 lira 27 kuruş olarak açıklamasına üreticiler reaksiyon gösterirken, kota ve kontejan benzer biçimde uygulamalar da üreticiyi özel sektöre yönlendiriyor. Bununla birlikte üretilen çayın kalitesi ve fiyatı tüketiciyi de etkiliyor. Hem üreticiyi bununla beraber tüketiciyi buluşturmak için kolları sıvayan hopa tarımsal kalkınma kooperatifi, üreticiden aldığı yaş çayı, tüketiciye ucuz ve kaliteli ulaştırmaya çalışıyor.

Hopa tarımsal kalkınma kooperatifi idare kurulu başkanı harun vayiç’le kooperatifin amaçları ve hedeflerini mevzuştuk.

‘çay gerçek değerini bulsun’

Açıklanan taban fiyatın yukarısında yaş çay alımı bitirdiklerinı belirten vayiç, “idare olarak farklı bir işleyiş içerisindeyiz. Yönetim meclisi diye tüm üyelerin katılabileceği bir meclisimiz var. Tüm kararları bu meclislerde alıyoruz. Yönetim kurulu da yönetim meclisinin aldığı kararları uygulamak ile mükellef. Bizler yönetimiz, şöyle yaparız diye bir anlayışımız olmadı. Burada çay fiyatı ile alakalı toplantı yaptığımız vakit meclisten çıkan karar 3 buçuk liraydı. Biz çayın reel kıymetini bulmasını istiyoruz” dedi.

‘üretici özel sektöre mahkum ediliyor’

çaykur’un fiyat politikası ve uygulamaları ile çay üreticisini özel sektöre mahkum ettiğini aktaran vayiç, kota ve randevulu çay alımı gibi sistemlerin üreticiyi ciddi zarara uğrattığını belirtti. çay hasadına başlandıktan sonra kısa bir süre içinde bitmesi icap ettiğini ifade eden vayiç, “onun arasında devletin belirlemiş olduğu randevulu sistem ile çayın bitme şansı olmuyor. üreticilerde özel sektöre zorunlu kalıyor. üretici 1 dönümden 1 ton toplamış ise bunun yarısını devlete yarısın özel sektöre vermek zorunda kalıyor. Durum bu şekilde olunca özel sektör de istediği fiyattan çay alabiliyor. Fiyatlar mayıs ayında 2 lira 60 kuruşa kadar indi. Ikinci hasatta da 2 lira 80 kuruştan çay alımına başlandı” diye belirtti.

Dayanişma ile satiş

çay işletmeleri genel müdürlüğü (çaykur) ve özel sektörün karşısında üreticinin yanında olduklarını söyleyen vayiç, “bu yapınak kesinlikle üreticinin fabrikasıdır. Buranın karına da ziyanına da üretici ortaktır” dedi. Pandemi sürecinde ciddi ekonomik problemler yaşadıklarını sözlerine ekleyen vayiç, hedeflerinin bu periyodu atlatıp üreticiye kar hisseı vermek bulunduğunu ifade etti. özel sektörde yer alan marketlere satış yapmadıklarını belirten vayiç, “çay ocaklarına, kamu kurumlarına ve izmir büyükşehir şeklinde birkaç belediyeye çay veriyoruz. Ovacık belediyesi’nin tüm satış reyonlarına çay gönderiyoruz. çaylarımızı sefaköy, kadıköy, izmir, uşak gibi yerlerdeki kooperatifler üzerinden tüketici ile icatturuyoruz. Hopa’da birinin aldığı çayı, türkiye’deki hepimiz aynı fiyata alıyor” ifadelerini kullandı.

‘gönül rahatliğiyla alin’

çay gönderdikleri kooperatiflerden yöresel ürünler alıp tüketiciyle icatturmak istediklerini de laflarına ekleyen vayiç, “örneğin çay gönderip zeytin, peynir, yağ şeklinde ürünler alıp üreticiden tüketiciye ulaştırmak gibi bir düşüncemiz var. Tüketiciye kontrollü ve sağlıklı gıda ulaştırmak istiyoruz. Tüketici aldığı ürüne güvenmek zorunda” dedi. Kamu kurumlarına verdikleri çayların ciddi testlere doğal olarak tutulduğunu söyleyen vayiç, şark karadeniz bölgesinde yetişen çayın en önemli avantajının kar suyu bulunduğunu aktardı. Yağan karın, zararlı böceklere karşı organik bir koruma sağladığını dile getiren vayiç, bundan dolayı kimyasal ilaç kullanmadıklarını vurguladı. Yurttaşların çaylarını gönül rahatlığı ile alabileceğini ifade eden vayiç, siparişlerin web siteleri, email veya whatsapp üzerinden verilebileceğini belirtti.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir