Home / Eğitim / Eğitim Sen: Okullar için hiçbir hazırlık yok

Eğitim Sen: Okullar için hiçbir hazırlık yok

Tahsil sen genel tahsil sekreteri özgür bozdoğan, okulların açılmasına ilişkin hiçbir hazırlığın olmadığını belirterek, “bir yanda özel okul sahiplerinin çıkarları, öbür tarafta öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin sağlığı laf mevzusu” diyerek, uyarılarda bulunmuş oldu.

Millî eğitim bakanlığı (meb) geçtiğimiz günlerde illere gönderilmiş olduğu talimatname ile özel okulların 15 ağustos, devlet okullarının ise 31 ağustos’ta açılacağını duyurdu. Vaka rakamlarındaki artışın yanı sıra eğitimde uygulanacak modelin belirsizliği ise bir yandan velileri bir taraftan da eğitimcileri kaygılandırıyor. Konuya ait değerlendirmelerde bulunan öğrenim ve bilim emekçileri sendikası (eğitim sen) genel yüksektedris ve tahsil sekreteri özgür bozdoğan, okulların açılışına ait hiçbir hazırlık yapılmadığını belirterek, “şu an ki önlemlerin efsunk bir bölümü niyetin ötesine geçmiyor” dedi.

‘bakanlik çağrimiza yanit vermedi’

Türkiye’de okulların açılmasıyla alakalı iki farklı görüş açısının olduğunu söyleyen bozdoğan, “eğitim sen, çocukların üstün faydaını istek ederken, siyasi iktidar ise okullar açılmazsa bunun salgında başarsıcaklıkz görüleceği kaygısını taşıyarak; okulların açılmasını ve sermayenin vakıf üniversiteleri ve özel okullarından ekonomik sıkıntı yaşamamasını istiyor” diye belirtti. Olay rakamlarının her gün artarak devam ettiğini söyleyen bozdoğan, “bir yol ayrımındayız. Bir tarafta özel okul sahiplerinin çıkarları, elde edeceği kar, öbür tarafta öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve halkın sağlığı. Bizim açımızdan seçenek çok net. Hepimiz öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve halkımızı seçenek olarak tartışmayı bile kabul etmeyiz. O yüzden de özel okulların karşı karşıya telafi eğitimi ile ilgili başlangıç zamanı yaklaşırken meb’e ısrarla bir çağrı yaptık, bu konun yeniden taraflarla birlikte değerlendirilmesi icap ettiğini söyledik. Fakat bakanlık bizim çağrımıza yanıt vermedi” ifadelerini kullandı.

Fizyolojik mesafe açisindan çok riskli

Bozdoğan, özel okullar ve vakıf üniversitelerinin pandemiden ekonomik olarak etkilendiği ve öğrenci bulmakta zorlandıkları için okulların açılmasının istendiğini söylemiş oldu. Açıklanan olay sayılarının bin 200 sınırında olduğuna dikkat çeken bozdoğan, şöyle devam etti: “12 gün sonra okulların açılması planlanıyor. 1 buçuk milyona yakın öğrenciden söz ediyoruz. Bakın israil’ de liselerin açılmasından sonra ikinci dalga oluştu. Salgın fiziksel mesafenin ortadan kalktığı ortamlarda çok daha hızlı yayılıyor. Okullarda fiziksel mesafe açısından çok riskli. çocukların yaş averajına ve gelişimlerine baktığımızda; fiziksel mesafenin çok rahat kalkacağı görülüyor. Bu kabul edilebilir bir durum değil. Bugün özel okullar derneğinin bizi hedef almasının sebebi de budur. Isteniyor ki bu eleştiriler yapılmasın bu uyarılar ortaya konulmasın. Sadece onlara mesajımız şu, tarihe ve halka olan sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz. Vaziyet bu kadar ciddiyken kimse özel okulların açılmasını savunmamalı. önceliğimiz öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin sağlığı olmalı.”

‘önlemler niyetin ötesine geçmiyor’

öğrencinin evinden çıktıkları vakitçten tekrar evlerine dönecekleri sürece kadar ki tüm sürecin ele alınması ve bu yönlü önlemlerin alınması gerektiğini söyleyen bozdoğan,”öğrenciler kalabalık toplu nakliyat kullanarak okullara geliyor. Meb’in veya siyasi iktidarın temsilcilerinin çok da vakıf olmadığı kalabalık, okullardan, iç içe okullardan, ikili tahsil meydana getirilen, yoksul semtlerde bulunan ve yoksul ailelerin çocuklarının gittiği okullardan söz ediyoruz. Türkiye’ de 2 bin öğrencinin devam ettiği, derslik sayısının da sınırlı olduğu ve kentin merkezine sıkışmış oyun alanlarının bulunmadığı bir okulda önlem almanız o denli basit değil. Organik olarak bizim alacağımız önlemler, bizlere özgü olmalı. Tekrar sınıfları seyreltme uygulanmalı fakat sınıfların seyreltilmesi demek; okullardaki öğretmen gereksiniminin artması demek. Temizlik görevlisi, dezenfektasyonu meydana getirecek görevli, ateş ölçecek ve gerektiğinde sıhhat müdahalesi meydana getirecek sağlık görevlisine ihtiyacımız var” diye mevzuştu.

‘bir önlem paketi ortaya konulmali’

Bozdoğan, “bütün bu gerçekleşecek olasılıkları göz önüne alan bir önlemler paketinin ortaya konulması gerekiyor. önlem paketinin, bütçe, personel, fiziki mekân ve halk sağlığı boyutu var. Bütün bu parametreler açısından baktığımızda; meb’in ve sıhhat bakanlığı’nın şuana kadar yayınlamış olduğu önlemlerin geldiğimiz aşamada lüzumlu ve ehil önlemler olmadığı aleni. 31 ağustos’ da okulların açılacağını varsaydığımızda şuan hiçbir hazırlığın olmadığı görülüyor. şuan ki önlemlerin büyük bir bölümü niyetin ötesine geçmiyor” ifadesinde bulundu.

Bu alanda yürütülen tüm tartışmaların bilimsel, demokratik ve katılımcı bir halde sürdürülmesini talep eden bozdoğan laflarını şöyle tamamladı;”bu koşullarda hiçbir kesimin siyasal düşünceleri veya tercihleri alacağımız kararları belirleyemez. çünkü bir pandemi dönemindeyiz ve sonuçlarının ne olacağı mevzusunda bilmediğimiz bir süreci yaşıyoruz. Dönemi doğru algılamak alandaki veriyi gerçayrıca toplamak gerekiyor. Ve bizde alandan veri toplama çalışması yürütüyoruz. Ağustos’un 12 ve 13’ünde geniş çaplı toplantılarımız olacak, hem hekimlerle aynı zamanda her bölgeden okullarla. Yüksek öğretimle alakalı konuları da tartışacağız hemen sonra bu tarz şeylerin hepsini rapor haline getirip kamuoyuyla ve bakanlıklarla paylaşacağız.”

hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir