Home / Dünya / Fransa’da işsizlik: kaybı yükseldi

Fransa’da işsizlik: kaybı yükseldi

Fransa istatistik ve ekonomik araştırmalar enstitüsü (insee) tarafınca gösterilen geçici verilere nazaran, nisan-haziran ayları arasındaki bu senenin ikinci çeyreğinde istihdam rakamsı 179 bin 165 azaldı. Ocak-haziran arasındaki toplam 6 aylık vakitçte ise 619 bin istihdam kaybı yaşandı.

önümüzdeki aylarda covid-19 istilaın niçin olduğu ekonomik krizle birlikte istihdamdaki kaybın devam edeceği vurgulanan verilere dair açıklamada, nisan-haziran döneminde ancak inşaat sektöründe 3 bin 700 ek istihdam sağlandığı ve bunun artışın olduğu yegâne sektör olduğu vurgulandı.

Genel toplamda taşeron işçilikteki 110 bin benlik artışın ‘tek ümit verici’ büyüme olduğu dile getirilen açıklamada, bu alanda da geçtiğimiz senenin aynı dönemine oranla yüzde 27’lik (215 bin kişi) bir istihdam kaybı olduğuna yer verildi.

Insee’ye bakılırsa, fransa’da bu senenin ilk 6 ayında yaşanmış olan 617 bin kadar istihdam kaybı işsizliğin en ağır yaşandığı dönemlerden olan 1991 ile 1993 senelerı arasındaki 3 yılda yaşanan kayıplara eşit. Insee verilerine dair açıklamada, bu senenin sonuna kadar toplamdaki istihdam kaybının 900 bini bulacağı ve bunun 2009’daki küresel kriz nedeniyle yaşanmış olan kayıplardan dahi 4 kat daha çok olacağının altı çiziliyor.

Insee, her ne kadar iş bulma kurumu (pole emploi) tarafınca şimdilik pek dillendirilmese de özellikle eylül ayından itibaren özel sektörde ekonomik gerekçelerle işten çıkarmaların artacağını da öngörüyor.

ülkede 2015’te yüzde 10,5 yöreında olan işsize göre nispetı aşamalı olarak düşmüş ve covid-19 öncesindeki son çeyrek olan 2019’un son çeyreğinde yüzde 8,1 yöreına kadar gerilemişti. Tümüyle işi olmayan olan bireylerin katıldığı a kategorisindeki işi olmayan rakamsı 2019 sonu itibariyle 3,6 milyon seviyesinde iken, mart ayından itibaren yükselişe geçen bu sayı 4,5 milyon seviyesine kadar çıkmıştı. Haziran itibariyle a kategorisinde halen 4,2 milyon işsiz vardı. Uçurumı yada kısa süreli çalışanların da dahil edilmesiyle bu sayı 6,5 milyonu aşıyor.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Belarus’ta fabrikalar ve çalışanları greve gitti

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı svetlana tikhanovskaya’nın çağrsıcaklıkna minsk’tek bir çok fabrika çalışanı cevap verdi. Cumhurbaşkanı lukaşenko’yu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir