Home / Siyaset / Davutoğlu: Kürt sorunu eşit vatandaşlıkla çözülebilir

Davutoğlu: Kürt sorunu eşit vatandaşlıkla çözülebilir

Partisinin diyarbakır kongresinde konuşan ahmet davutoğlu, kürt problemininin eşit vatandaşlık inancının pekiştirmesiyle çözülebileceğini belirtti.

Gelecek partisi diyarbakır il teşkilatı’nın 1’inci olağan kongresi, bir düğün salonunda gerçekleşti. Kurultay için diyarbakır’a gelen gelecek partisi genel başkanı ahmet davutoğlu, akp’de başbakan olduğu devrin aksine kürt ve demokrasi sorularına değindi. Davutoğlu, bölgede uzun bir süredir insan haklarının ayaklar altına alındığını belirterek, demokratik bir atılımla buna karşı savaşım edeceğini savundu.

‘insan değersizleşti’

Davutoğlu, iktidarı bugün en iyi tanımlayan kelimenin “değersizleşme” olduğunu belirterek, “bu iktidarın eliyle hukuk değersizleşti. Ehliyet ve liyakat değersizleşti, siyasi ahlak değersizleşti. Devlet kurumları değersizleşti. Bu iktidarın eliyle milletvekilleri değersizleşti. Bu iktidarın eliyle öğrenim ve kültür değersizleşti. Bu iktidarın eliyle emek değersizleşti ve en sonucunda türk lirası da değersizleşti. özetle bu iktidarın eliyle insan değersizleşti” ifadelerini kullandı.

Bölgede uzun bir süredir hukuksuzluklar ve insan haklarının ayaklar dibine alındığını belirten davutoğlu, demokratik bir atılımla buna karşı mücadele edeceğini savundu. Davutoğlu, suriye ve irak’ta yaşayan kürtlere haiz çıkmayan türkiye’nin müreffeh ve bölgesel bir güç haline gelemeyeceğini söyledi.

‘dağa taşa hamasi yazilamalar değil…’

Kürt yurttaşların kendini özgür eşit olarak hissetmediği bir ülkede, kimsenin kendini özgür ve eşit hissedemeyeceğini ifade eden davutoğlu, “sizlere kim olduğunuz icap ettiği söylendi. Nasıl makbul bir vatandaş olmanız gerektiği söylendi. Diliyle, kimliğiyle bu topraklarda yaşayan insanoğlu ile alakalı akıl almaz teoriler gerçekleştirildi. Bugün ülkenin birliği, dağa taşa makalelan hamasi sloganlarla değil gönüllere kardeşlik tohumlar ekerek sağlanır” dedi.

‘anadilde öğrenim’

Kürt sorununun ülkede demokrasi eksikliğinden ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklandığını belirten davutoğlu, “dolayısıyla çözüm, kimliklere dayalı her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasıyla, kürtlerin demokratik vatandaşlık temelinde, bu ülkenin eşit vatandaşları olma inancının pekiştirmesiyle sağlanabilir. Anadilde eğitimin geliştirmesiyle bu inancın tahkim edileceğini inanıyoruz” dedi. Kürt dili ve edebiyatı bölümünde kürtçe sav imlaının yasaklanmasını eleştiren davutoğlu, “bu yasak hangi bilimsel nitelikli, ilmi ya da vicdani gerekçeyle izah edilebilir? Kürtçeden neden rahatsız oluyorsunuz” diye sordu.

‘millete güvenmiyorlar’

Kayyum atamalarına ilişik de mevzuşan davutoğlu, halkın kendi kendini yönetmesinin istenmediğini, vesayet rejiminin kayyım atadığını söyledi. Davutoğlu, “milyonlarca adamın iradesinin gasp edilmiş olduğu bu ortamda insan haklarından söz edemeyiz. Ekonomiden, refahtan laf edemeyiz. Kayyım millete güvenemediklerinin aleni duyuruıdır. Hepimiz gelecek partisi olarak belediyeleri çevre ve şehircilik bakanlığına bağlayacağız” şeklinde mevzuştu.

‘troller ekonomi bakani için seferber olmuş’

Ekonomiden demokrasiye ülkenin her anlamda 90’lı yıllara dönüştüğünü belirten davutoğlu, “son bir haftadır gündemimiz türk lirası. Euro, dolar ve altın almış başını gidiyor. Cumhurbaşkanı ekonomik bakanından bu konu hakkındaki tek bir kelime duydunuz mu? Duyamazsınız, onlar sabah bir şey söyler akşam başka bir şey söylerler. Benim başbakan olduğum 2016 yılında, dolar 2.85’ti. Bugün 7.30’da. 3 katına çıkardılar. Bugün bütün troller birleşmiş ekonomik bakanını kurtarmaya çalışıyorlar” diye belirtti.

‘buzdolabi dolmuyor’

Akp milletvekilinin ekonomi bakanını eleştiren yurttaşlara köpek demesine reaksiyon yayınlayan davutoğlu, “bu iktidarın geldiği yer işte burasıdır. Sen ne hakla millete bu şekilde hakaret edersin? Artık millete direkt hakaret ediyorlar. Vatandaşı kabahatu ne peki? Hesap sormak. Her biri sosyal medya kahramanına dönmüş tweet atıp duruyorlar. Türkiye toplumsal medya platformu üzerinden yönetiliyor. Bulaşık ve çamaşır makinası üzerinden iktisat ölçme ediliyor. Sayın cumhurbaşkanı o buzdolabı artık doldurulamıyor? Siz buna yanıt verin” şeklinde konuştu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Urfa’da 2 kişi gözaltına alındı

Halfeti ve Birecik’te yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir