Home / Siyaset / DBP Van il kongresi yapıldı

DBP Van il kongresi yapıldı

Dbp van il örgütü’nün kongresinde mevzuşan hdp eş genel başkan desteksı ümit dede, pkk lideri abdullah öcalan üzerinde idame eden tecride karşı “mücadele” çağrısı yaptı.

Demokratik bölgeler partisi (dbp) van il örgütü, “milli birlik ruhu ile özgür topluma doğru yürüyoruz” şiarıyla 5’inci olağan kongresi’ni gerçekleştirmiş oldu. Halkların demokratik partisi (hdp) van il örgütü’nün bahçesinde yapılan kongreye, özgür kadın hareketi (tja), van tutuklu ve hükümlü aileleriyle dayanışma ve yardımlaşma derneği (tuhay-der), mezopotamya beşiğinde yakınlarını kaybedenler derneği (mebya-der) van şubesi, ezilenlerin toplumcu partisi (esp) ve çok sayıda partili katıldı. Divan üyelerinin seçilmesinin ardından başlamış olan kongrede, demokrasi mücadelesinde ömürını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Kongrede, faaliyet ve mali raporlar okundu.

öcalan üzerindeki soyutlama

Divan üyesi hatice kiye, baskı ve taarruzların kürt milli birliğiyle önlenebileceğine dikkati çekti.

Hdp hukuk ve insan hakları komisyonundan görevli eş genel başkan yardımcısı ümit dede ise, pkk lideri abdullah öcalan üzerinden devam eden tecride değindi. Tecridin bütün topluma yayılmış olduğunı kaydeden dede, “kürt halkına, demokratlara, devrimcilere ve mücadele edenlere karşı son 5 yıldır büyük saldırılar gerçekleştiriliyor. Bu milat 5 nisan 2015’dir. Bu tarih kürt halk lideri sayın abdullah öcalan’ın üzerindeki tecridi ağırlaştırarak bir bütün olarak toplumdan koparıldığı tarihe karşılık gelir. Daha sonra iktidar içeride ve dışarıda savaş başlattı. Ancak kürt halkının değil tüm türkiye’yi imralı tecridiyle beraber rehin alma ve imralı tecridinin tüm ülkeye yayma ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

Dede, şöyle devam etti: “her seferinde tecridin kırılması zindanlarda bulunan siyasal tutsakların havale edildi. çok zor koşullar altında tecridin kırılması için esir arkadaşlarımız bedeller ödemek niteliğinde kaldılar. Daha sonra birazcık da olsa incinen soyutlama daha sonra yeniden devam ettirildi. Ne yazık ki tecridi yeterince gündemimize alıp gündemleştiremedik. Bakın cpt geçtiğimiz günlerde bir rapor açıkladı. Bizim cephemizden de müspet karşılandı. Ilk kere cpt, imralı’daki sistemin tecrit sistemi olduğunu resmen ilan etti. Bundan sonraki vakitçte türkiye’nin her ay avukat ve aile görüşlerinin rapor verme hükümlülüğünü getirdi. Daha önce çekimser olan cpt raporları, bu en son ki raporlarla hükümete karşı tavır alan bir dil geliştirmiş oldu. Bu mevzuyu cpt kadar gündem yapmamış olmamız büyük bir eksikliktir. Bunun için her alanda mücadeleyi ideolojik ve eğitimle güçlendirebiliriz” dedi.

Konuşmaların peşinden meydana getirilen seçimlerde gülderen varlı ve çetin uyar yeni eşbaşkanlar olarak seçildi.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Urfa’da 2 kişi gözaltına alındı

Halfeti ve Birecik’te yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir