Home / Ekonomi / Ekonomistler: ‘Yarına Allah kerim’ politikası uygulanıyor

Ekonomistler: ‘Yarına Allah kerim’ politikası uygulanıyor

Erdoğan’ın, döviz kuru tarihi seviyeye çıkarken “türkiye tırmanışta” laflarına tepki yayınlayan ekonomistler, tempoın daha da kötüye gideceği uyarısında bulunarak, iktidarın “bugünü kurtaralım uçurumına tanrı kerim” politikasıyla ekonomiyi yönettiğini söyledi.

Belli aralıklarla yaşanan döviz kuru artışı, 7,30’a ulaşarak rekor kırdı. Döviz kuru tarihi bir seviyeye çıkarken, akp’li cumhurbaşkanı tayyip erdoğan, krizin savaş politikalarından kaynaklandığını itiraf etti. Erdoğan’ın aynı konuşmada, buzdolabı ve çfakatşır makinesinde yaşanan artışları örnek göstererek, “türkiye tırmanışta” dedi. Ekonomist mustafa sönmez ve izzettin önder, türkiye ekonomisinde yaşanan krizin nedenlerini ve döviz kurundaki yükselişi değerlendirdi.

Dövizin yükselmesi kaçinilmazdi

Türkiye ekonomisinin kötü bir tempo içinde bulunduğunu ve bu gidişatın temelden gelen sorunlardan kaynaklandığını belirten ekonomist izzettin önder, temelden gelen problemlerın kaynağının ise hükümetin izlediği genel politikalar bulunduğunu söyledi. Hükümetin izlediği politikalardan dolayı itimat duymayan yabancı sermayenin yatırımdan uzaklaşmasının döviz kuru üzerindeki dalgalanmalarının etkisine dikkati çeken önder, “ikinci niçin olarak ise yanlış bir siyaset ile olumsuz faizle kredi dağıtımı oldu. Dağıtılan kredilerin faiz oranları enflasyonun altında kalması bu dalgalanmayı etkiledi. Dalgalanmayı etkileyen bir öteki önemli neden ise bütçe açığı ve giderek büyüyen cari aleni. Aslına bakarsan dış borçlanma bu kadar yüksek iken ve ciddi bir üretimin olmaması dövizin yükselmesi kaçınılmaz olacaktı” dedi.

Günü kurtarma siyaseti

Kötü gidişatının bir diğer sebebinin de hükümetin dış politikasından kaynaklandığını ve hükümetin hamasetle yürüttüğü dış politikasını eleştiren önder, erdoğan’ın “terörle mücadele ücretsiz yapılmıyor. Ciddi manada harcamalarımız oluyor” ve çfakatşır makinesi ve buzdolabı satışlarındaki artışları örnek göstererek, “türkiye tırmanışta” sözlerine değindi. önder, “nereden bakarsanız yakın hükümet günü kurtarma siyaseti izliyor. Bunların ekonomiyi kurtarma dertleri ve politikaları yok. Politikaları, ‘bugünü kurtaralım uçurumına allah kerim’ politikasıdır” diye mevzuştu.

Mb’nin açiklamalari öykü

Merkez bankası’nın (mb) kurun tırmanışını boşlamak için yaptığı açıklamalara da değinen önder, “mb müdahale eder mi? Mb müdahale etme kapasitesi yok şu an için. Niçin mi? çünkü pandemiden dolayı Amerika gibi devasa bir ekonomi güce sahip olan bir ülkenin ekonomisinin yüzde 30 küçülmesi yorumlamalarını yapıldığı bir müddetçteyiz. Dolaysıcaklıkyla mb’nin söylemlerinin tüm bunlar hikaye” dedi.

Kötü gidişat devam edecek

“hükümet, hukuk ve askeriyeyi denetleyebilir fakat ekonomiyi denetleyemez. çünkü ekonomi bir makine, bütünsellik içinde çalışır” diyen önder, chp başta olmak üzere bazı çevrelerin ekonomideki kötü tempoın maliye bakanı berat albayrak’ın politikalarına bağlamasının da hata olduğunun altını çizerek, “damat allah’ın zavallısı. Yukarıda o’nu yöneten koskocaman bir adam var. Krizin nedeni sistem. Ve iktidar böyle yönetmeye devam ederse kötü gidişat devam edecek. Halkımızın artık iktidarın din ve milliyetçilik üzerindeki söylemlerle kötü tempoın örtmesini yutmamalı” diye konuştu.

Sönmez: dalgalanma sürpriz değil

Ekonomist mustafa sözmez de kurda yaşanan dalgalanmanın sürpriz olmadığına dikkati çekerek, 2018 seneından beri tl’nin devamlı olarak kıymet kaybettiğini söyledi. Hükümetin izlediği politikaların kıymet kaybından etkili bulunduğunu belirten sönmez, “mb’nin rezervlerini kamu bankaları üzerinden satarak dövizi tutmaya çalıştılar. Bundan da en fazlaca dış borcu olan yandaş şirketler faydalandı. Bu rezervler eriyince boşluğu çin ve katar ile varılan swap ile doldurmaya çalıştılar. Swap ile elde edilen döviz sağlam değil. Bu kısa vadeli borçlanmadır. Onun için bunların her birini hesaba katan, katmayan farklı hesaplar ortaya çıkıyor. Ama sonuç olarak merkez bankası’nın rezervleri çok zayıflamış durumda. Merkez bankasının rezervi her vakit bir ülkenin kısa vadeli borçlarını karşılayacak boyutta olması icap eder. Türkiye’nin kısa vadeli borçları karşılayacak kadar bir rezervi yok. Hal böyleyken döviz kurunun yükselmesi kaçınılmazdı” dedi.

Iktisat açmazda

Kaynaklar bitince dövizin tekrar yükselmesini engellemek için bazı ismimların atılması icap ettiğini söyleyen sönmez, “geriye yapabileceği tek şey; tl faizlerini arttırmak. Mevduat faizlerini arttırması gerekiyor ki dövizi bozdurup tl’ye yatırım olsun. Bunu henüz yapmış değil. çünkü bunları yaptığı vakit 2018 yazında olduğu şeklinde iktisat soğur. Bunlar ekonomiyi ısıtmak ismina bu ismimları atmıştı fakat biraz ısınınca derhal ithalat ve ondan dolayı dövize ihtiyaç oluyor. şimdi ekonomiyi soğutmak zorundalar. şu demek oluyor ki ekonomiyi soğuttukları zamanda aslına bakarsan yüksek olan işsizlik artacak, esnaf yeniden iş yapamayacak fakat kaçınılmaz olarak ekonomiyi öyle bir hale getirdiler ki ısıttıkları zamanda bir sorun oluyor, soğuttukları zamanda. Onun için böyle bir açmazda” diye konuştu.

‘arsizliktir’

Vaziyet bu vaziyetteyken yetkililerin yaptıkları açıklamaları “gerçek dışı dolan” olarak yorumlayan sönmez, “söylemlerin hiç bir aslı astarı yok. Bunların yaptıkları hiç bir hatayı kabul etmeden özeleştiriden de kaçarak, her şey güllük gülistanlık imlemek. ülke de yüzde 52 işsizlik var. Doğrusu 18 milyon insan işi olmayan. Dolar 7,30’a gelmiş hala ‘konum iyidir, yanlış bir şey yoktur’ diyorlar. Bu bir arsızlık. şimdi bu ülkeye sağlıklı demek olası mü? Sadece işsize göre rakamları göz önünde bulundursak da tam bir felaketin içindeyiz” diye belirtti.

‘görevli sistemin kendisi’

Izlenen yanlış politikalarla buraya gelindiğini ve bu politikaların tek sorumlusunun berat albayrak olmadığını vurgulayan sönmez, “maliye bakanı’nın yanlışı değil, hükümetin hataları. Bir kez erdoğan’dan başlıyor. Onun için burada tekil kurbanlar bularak aşılması söz konusu değil. Topyekûn sadece erkek rejimi var. Tek erkeğin bilgisi haricinde bu politikalar uygulanmıyor. Karşılık ödemesi gereken sistemin ta kendisi” şeklinde konuştu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir