Home / Ekonomi / Mısır Çarşısı’nda turist ve dolar durgunluğu devam ediyor

Mısır Çarşısı’nda turist ve dolar durgunluğu devam ediyor

Dolar, euro ve altın değerlerindeki tarihi yükseliş, gezgin odaklı ve döviz üzerinden iş meydana getiren mısır çarşısı’nda işleri durma noktasına getirdi. Pandemiden kaynaklı turist sayısındaki düşüş de çarşıdaki işleri tamamen kesti.

Dolar, euro ve altın değerlerinde aşırı yükseliş, güvenilirönü’nde bulunan tarihi msıcaklıkr çarşısı’nda işleri bıçak benzer biçimde kesti. Bir yandan dövizin yükselişinin ürün tutarlarında yarattığı artış, öte yandan koronavirüs sebebiyle turizmin durma noktasına gelmesi çarşı esnafını satış yapamaz hale getirdi.

‘böyle devam ederse batacağiz’

Hakan çınar isimli gıda ürünleri satan esnaf, çarşı esnafının dolar üzerinden ürün aldığını, doların yükselmesinin de ürün tutarlarında artışa neden bulunduğunu ifade ederek, kendisinin yanı sıra bütün çarşı esnafının artışlardan olumsuz etkilendiğini söylemiş oldu.

Fiyat artışları nedeniyle satış yapması imkansız hale geldiklerini dile getiren çınar, “ürünlerin fiyatı artıyor. Böyle olunca satılmıyor. Ya bozuluyor yahut zamanı geçiyor. Tüm bunlar çöp oluyor. Bunun yanı sıra bizim giderimiz fazla. Kiralar yüksek. Bu şekilde devam ederse batacağız. Herkes kapatıp gider. Böyle devam etmemesi lazım” ifadelerini kullandı.

‘turist olmayinca iş de yok’

çınar, döviz artışlarının yanı sıra koronavirüs istilaı nedeniyle turistlerin gelmemesinin ciddi bir durgunluğa neden bulunduğunu belirterek, “gelen giden yok. Bu çarşının geneli turistlere hitap ediyor. Yerli halk pek alışveriş yapmaz buradan. Turist gelmedi mi sıkıntı efsunyor. şu anda gelmiyor. Herkes bekliyor. Yerli halkın ise alım gücü yok. Bizim sattığımız fiyatlarda alışveriş yapabilecek kapasiteleri yok. 2 bin 500 ile 3 bin tl maaşla gelip burada ne alabilir ki. Alsa da yüz gram, iki yüz gram alıyor. Bu da bizi doygunluk edemez” diye anlattı.

Fiyatlar artinca satişlar azaldi

Giyim ürünleri satan burak çorbacı adlı esnaf, koronavirüs sebebiyle turizmin durma noktasına gelmesinin yanı sıra döviz artışlarının işlerini ciddi anlamda düşürdüğünü söyledi. Döviz üzerinden alışverişin yapılması sebebiyle artışların en negatif etkilediği kesimlerin başlangıcında turistlere hitap eden yerlerin geldiğine değinen çorbacı, “bir örnek vereyim. Benim sattığım bir ürün 10 dolara geliyorsa, şimdi onu iki katına satmak zorundayım. Bu fiyatı da müşteriye söylediğin vakit diyeceği şey ‘çok pahalı’ olacak. O yüzden sorunlar yaşıyoruz. Turistler tek tük geliyor. Burada yerel halka yönelik olmadığı için pek ilgilenmiyorlar. Kendiniz de çarşının haline bakabilirsiniz. Iş yok, güç yok. Bir şekilde yönetim etmeye çalışıyoruz ama bu nereye kadar süre gelir bilemiyoruz” diye konuştu.

‘ölü bölgedeyiz’

Artışlarla birlikte döviz üzerinden borçlanan esnafın borçlarının katlandığını dile getiren çorbacı, laflarını şöyle sürdürdü: “turistik bölgelerde saat olsun, kıyafet olsun, aksesuar, takı olsun tamamı dolar üstüne geliyor. Dükkan kiraları, giderler çok olduğu için 6 aydır kiralarını ödeyemeyenler oldu. Sadece biz değil, 2 milyon civarında insan gezinsel bölgelerde iş yapıyor. Oteller boş örneğin. Sultan ahmet’e git bomboş, kapalıçarşı bomboş, çemberlitaş, laleli bomboş, kısaca her yer sona erdi. şuanda ölü bölgedeyiz. Tanrı yardımcımız olsun.”

Hiçbir dükkan kar edemiyor

çarşıda yıllardır kuyumculuk meydana getiren nazar özsahakyan, doların yükselişinin altının da yükselmesine neden olduğuna işaret ederek, “altın iki sebepten artıyor. Biri yurtiçindeki dövizin yükselmesinden, bir de yurt dışındaki onsun yükselmesinden artıyor. Bundan 5- 6 yıl evvelinde altın bin 900 dolara kadar geldi sonrasında düştü ve 833 dolara kadar geri geldi. şimdi tırmandı tırmandı 2 bini geçti ileriye doğru gidiyor. Altın daha da yükselecek. Dolar ve euro da yükseliyor, çünkü şu an fazla gezgin yok. Piyasada fazla para akışı olmuyor. Oysa haziran, temmuz, ağustos aylarında devamlı piyasaya döviz giriyordu. şimdi piyasaya bu dövizler girmeyince sıkıntı yaşamaya başladık” dedi.

Koronavirüs istilaı nedeniyle birçok işyerinin aylardır kapalı olduğunu ve yeni yeni açılmaya başladığını ifade eden özsahakyan, “işimiz zor, yerli müşteri de gelmiyor, yabancı alan kişi de gelmiyor. Giderlerimiz aslına bakarsan durağan, onu aşağı düşüremiyoruz fakat karımızı elde edemiyoruz. şu an kar eden dükkan yok. Hiçbir dükkan kar edemiyor. Kuyumcu edemiyor, baharatçı edemiyor, manifaturacı edemiyor. Yani hiç kar eden yok. Ama inşallah şu aşı bulunursa işlerimizin açılacağını düşünüyorum” diye belirtti.

Bankalara borçlandilar

çarşı esnaflarından şemsettin kopa, işlerin durgunluğundan dert yanıyor. Turistlere hitap eden çarşıda gezgin olmamasından dolayı iş yapamadıklarına dikkati çeken kopa, hem işçilerin hem de işverenlerin zor durumda olduğunu kaydetti. Geleceğe ilişik belirsizlik sebebiyle birikimi olan insanların da para harcamadığını söyleyen kopa, gelirlerinin giderlerini karşılamamasından dolayı hem kendisinin hem de yakın çevresindeki birçok arkadaşının salgın sürecinde bankalara borçlandığını söylemiş oldu.

Durumlar zor şartlar kötü

Kopa, çarşının durumunu ise şöyle özetledi: “insanoğlu para harcamak istemiyor. Bu çarşı zaten yerliye hitap eden bir yer değil. Bu nedenle yerli halktan bir beklentimiz yok. Buranın gelir kaynağı turizm. Gezgin olmadı mı burada iş olmaz. Işler kısmen açılsa da durgunluk devam ediyor. şayet bu vaziyet devam ederse kötü etkileneceğiz. önümüzü göremiyoruz. Bırak uzun vadeyi uçurumın bile nasıl biteceğinı bilemiyoruz. Onun için durumlar zor, şartlar çok kötü.”

Kopa, korona aşısı bulunmadıkça turizmin canlanamayacağını belirterek, şimdilik umutsuz olduğunu söylemiş oldu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir