Home / Siyaset / HDP’li Beştaş’tan: Hiç kimse Kürt sorununu araçsallaştırmasın

HDP’li Beştaş’tan: Hiç kimse Kürt sorununu araçsallaştırmasın

Kürt sorununu çözeceklerini söyleyen muhalefet partilerine seslenen hdp grup başkanvekili meral danış beştaş, “akp ve mhp iktidarının inkâr politikalarına karşısında, kürt halkının yanında tavır almaya çağırıyoruz” dedi.

Halkların demokratik partisi (hdp) grup başkanvekili meral danış beştaş, meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmelerde bulundu.

Avrupa işkenceyi önleme komitesi’nin (cpt) 5 ağustos’da açıkladığı raporla açıklamasına başlamış olan beştaş, cpt’nin raporunda vahim tespitler olduğunu kaydetti. Beştaş, “cpt raporuna gore türkiye cezaevlerinde kapasite fazlalığı, işkence, kötü muamele, soyutlama resmi olarak uluslararası olarak cpt’nin raporu olarak kamuoyuna yansıdı” dedi.

Cpt tutanağı

Cpt raporunda işkencenin tespit edildiğini belirten beştaş, işkencenin savunulduğu bir ülkede demokrasi ve hukuk olmadığını söyledi. Cpt raporuyla imralı’da bir kere daha işkence olduğunun yer almış olduğunı dile getiren beştaş, “soyutlama derken bu mevzuyu açmak gerekiyor. Imralı’da uygulanan tecrit sadece orada kalan mahpuslara ve öcalan’a uygulanan bir tecrit değildir; bu barışın tecrididir. çözüm yolunun kesinlikle önündeki en efsunk engeldir hem de. Bunun bu şekilde türkiye yurttaşlarının okuması icap eder. Artık çözümün ve barışın yolunu açmanın zamanıdır. Türkiye’de kürt meselesinde çözümsüzlük en derin bunalımı yaşayan bir yerdedir” diye konuştu.

Beştaş ek olarak parlamentonun çözüm merkezi olduğunu söyleyerek, “tbmm’nin cpt raporlarına duyarsız kalamayacağını işkence tespit edilmiş olduğu bir yerde bunu görmezden gelemeyeceğini, tbmm’den ifade etmek isterim” dedi.

‘tecrit çözümün önünde en efsunk mani’

Hdp olarak türkiye’de demokratikleşmenin, kürt meselesinin adil ve demokratik bir zeminde, eşit ve özgür bir vatandaşlıkla çözümünün ancak olası olabileceğini her zaman söylediklerini vurgulayan beştaş; “şuan da çözüm periyodu döneminde almış oldukları mesuliyet yaptıkları işler sebebiyle arkadaşlarımız cezaevinde tutuluyor. Sevgili idris baluken çözüm sürecinde imralı heyetinin bir üyesiydi. Tamamen hükümetin bilgisi dahilinde, istemler doğrultusunda çaba sarf ederken, şimdi sincan cezaevi’nde rehin tutuluyor. Tekrar sevgili selahattin demirtaş ve diğer arkadaşlarımızın görevinü hatırlatmak istiyorum. Peki hepimiz ne diyoruz? Akp ve mhp, bu konuda yol yürürken tecridi derinleştirerek çözümü engellemek, kürt meselesinde 100 senelik tarihsel zeminde inkârı, imhayı, asimilasyonu, işkenceyi ve bir halkın yok sayılmasın yine güncellemek istiyor. Ama bunu başaramazlar. Türkiye’nin 4’te 1 nüfusunu meydana getiren kürtlerin özgür yurttaş olmadığı bir ülkede demokrasinin d’sinden söz edilemez. Bu yüzden şunu söylemek isterim. Tecrit çözümün önündeki engeldir ve bu engeli kaldırın. Abdullah öcalan 99’dan beri orada barışı, demokrasiyi savunmak haricinde halkların bir arada özgür-eşit yaşamını savunmak haricinde bir laf söylemedi. Bu ancak bir bireyin bir kesimin meselesi değildir. Bu türkiye’de yaşayan 83 milyon yurttaşın meselesidir. Bugün ölen askeri ve onun ailesini de polisin ailesini dağda ölen kürt gencin ailesini için de geçerli. Bütün vatandaşlar olarak hepimizi ilgilendiriyor. Bu sorun çözülmeden savaş bitmiyor, savaş bitmeden iktisat düzelmiyor. Ekonomi düzelmeden, ne olursa olsun yoksulluğa çare bulunmuyor” ifadelerinde bulunmuş oldu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Urfa’da 2 kişi gözaltına alındı

Halfeti ve Birecik’te yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir