Home / Siyaset / Özsoy: İttihatçı maceranın Türkiye’ye ağır faturaları olacak

Özsoy: İttihatçı maceranın Türkiye’ye ağır faturaları olacak

Amerika’deki seçimle ortadoğu’daki gelişmelerin değişeceğini belirten hdp dış ilişkiler komisyonu eş sözcüsü hişuçurum özsoy, “türkiye’nin suriye’de ve irak’ta üsler kurması tamamen ittihatçı maceradır. Bu politikaların hem akp’ye bununla birlikte türkiye’ye ağır faturaları olacaktır” dedi.

Halkların demokratik partisi (hdp) hdp diplomasi komisyonu eş sözcüsü hişyar özsoy, türkiye’nin libya ve suriye başta olmak üzere ortadoğu’da sürdürdüğü politikalarını değerlendirdi. Türkiye’nin libya ve suriye başta olmak üzere bölgede yürüttüğü politikaları “fetih” olduğunu ve bu politikaların iflas ettiğini belirten özsoy, bu nedenle savaşın faturalarının hem akp’ye bununla beraber türkiye’ye kesileceğini söylemiş oldu.

Amerika’deki seçimin önemi

Akp iktidarının ortadoğu’da yürüttüğü politikalarda suriye ve libya ismimlarının artık iç içe geçtiğini belirten özsoy, Amerika’da yapılacak olan genel seçimlerle başta suriye ve libya olmak üzere ortadoğu’da birçok şeyin değişeceğini söylemiş oldu. özsoy, “belki çok köklü alt üst değişikler olmayacak. Ama ne olursa olsun erdoğan’ın lehine değişikler olmayacak” dedi.

ABD’deki seçimlerle beraber birçok seçeneğin gelişeceğine işaret eden özsoy, tarzı ABD eski başkan yardımcısı joe biden’in kazanması durumunda kürtler lehine birfazlaca olumlu neticelerin doğacağını kaydetti. özsoy, “Amerika başkanı donald john trump’ın gidişi durumda hem türkiye’ye bununla beraber erdoğan’a yapmış oldurımlar gündeme gelebilir. Belki de suriye’de asker varlıklarını güçlendirebilirler. Bir sürü seçenek gündeme gelecek. Doğal olarak erdoğan ‘dostum trump’ dediği bir arkadaşını kaybedebilir. Kürtlerin de üzerinde yapmış olduğu politika zemini önemli miktarda değişecektir. çünkü biden’in güney kürdistan ile şahsi ilişkileri vardı. Trump’tan sonrasında bölgedeki asıl var olan kurumlar, daha inisiyatifli davranacaklardır. çünkü trump bölgeden anlamış olmayan tüccar düşünceli bir şahıs. Kısaca bölgede çok şey değişebilir” ifadelerini kullandı.

‘ağir faturalari olacak’

Ortadoğu’da politikalarını “fetih” olarak nitelendirdiği türkiye’nin bunu suriye’de hayata geçirdiğini ifade eden özsoy, “türkiye her ne kadar suriye’de bazı noktaları işgal etmişse de aslında tam bir batkıı yaşıyor. Suriye’de rejim değişikliğinin olmayacağını hepimiz biliyor. Ona karşın türkiye suriye’deki savaş için biroldukca yatırım yaptı ama karşılığında hiçbir şey alamadı. Aslen türkiye serêkaniyê ve efrîn’de sadece kürtlerin kazanımlarını geriletmek istiyor. Türkiye suriye’de bazı tavizler verip libya’da bir takım pozisyon tutmaya gidebilir. Nato dahil biroldukça güç suriye ve libya’ya girip efsunk silahlarla yatırımlar yaptılar fakat iflas edip çıkmak zorunda kalmışlardır. Türkiye buralara girip ‘ben bir koyup üç alabilirim’ diyorsa yanılıyor ve bugüne dek kimse bir koyup üç almamıştır. Amerika’nın 1991 yılındaki körfez savaşı’nı biliyoruz. ABD irak’ta 20-30 sene kaldı, hatta 2003 yılında da yeniden girip yüz binlerce asker yığdı ve 4 trilyon dolar harcadı fakat iflas etti. Türkiye’nin suriye’de ve irak’ta üsler kurması tamamen ittihatçı maceradır. Bu politikaların hem akp’ye bununla birlikte türkiye’ye ağır faturaları olacaktır” diye konuştu.

Jandarma oyalamasi

ABD’nın bölgedeki politikalarının çok değişken olduğunu ve ona rağmen denge politikası yürüttüğünü dile getiren özsoy, batılı güçlerin ve ABD’nın özellikle türkiye’yi “bölgenin jandarması” göreviyle oyaladığını söylemiş oldu. özsoy, nato ülkesi olmasından kaynaklı ABD’nın türkiye’yi bölgede bırakarak rusya’nın güçlenmesinin önüne geçmeyi düşündüğüna dikkat çekerek, “aksi halde bölgede sadece türkiye, iran ve rusya olsaydı, kimse türkiye’yi oyunun köşesine oturtmazdı. Nato ve batılı güçler bölgeden çekilirken, türkiye’ye jandarma rolü veriyor” diye belirtti.

Ittifakin amaci

Türkiye’nin darbe girişimi sonrası ilan etmiş olduğu ohal ile güç toparladığını ve kürtlere savaş açarak kazanımlarını hedeflediğini dile getiren özsoy, “son 5 yıldır tüm politikası rojava’yı boğmak ve kürtleri boğmak oldu. Mhp, mehmet ağar ve perinçek ile kurulan bu faşist ittifakın amacı da buydu aslına bakarsan. Ama başaramadılar. çünkü kürtlerin direniş geleneği buna izin vermedi. Kürtleri boğacağız diye kendileri paramparça oldu. Görüyorsunuz; mhp ikiye, akp iktidardayken üçe bölündü derken, şimdi chp ikiye bölünecek. Niçin bölündüler, çünkü sorunları çözmediklerinden dolayı. Türkiye cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisi, kürtlerin tüm kazanımlarına dönük düşmanlık olmuştur. Bunu sosyolojik bir tespit olarak ortaya koyuyorum. Bugün bu faşist zihniyette aynen bu şekilde düşünüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ve iran saldirabilir

Federe kürdistan bölgesi’ne dönük sınır ötesi operasyonlarına ait de özsoy, türkiye’nin bütün işgal bölgelerini birleştirerek kürtleri baypas edip, sünni araplara ulaşmak istediğini belirtti. özsoy, “türkiye, 40 yıldır bu taarruzlarını ‘pkk ile savaşım ediyorum’ diyerek yapıyordu fakat gelinen noktada artık bunun böyle olmadığını hepimiz biliyor. Kuzey ve cenup’deki kürtlerde biliyor artık. Irak dağılırsa orada bağlarımsız bir kürdistan’ın zemini oluşacaktır. Irak’ın dağılma senaryoları artık çok güçlü. çünkü Amerika ortalama 20 senedir orada siyasi bir denge oluşturamıyor. Ondan dolayı oradaki bağımsız kürdistan ihtimaline karşı hem türkiye hem de iran muhtemelen federe kürdistan bölgesi’ne saldırarak, oraları işgal ve ilhak etme yollarına gidebilir. Bu kurdukları askeri üsler, sadece pkk ile savaşım ettikleri ve kullandıkları vasıtalar değil. Uçurumın koşullar değişirse bu üslerin buralara dönmesi ihtimaldir. Eski irak dışişleri bakanı hoşyar zebarî, bir twitter paylaşımı ile türkiye’nin tüm federe kürdistan bölgesi’ne yaptığı ortalama 50 üssün kalıcı olmasını hayra alamet olmadığını ve tüm kürtleri bunu bir tehdit olarak görmesi gerektiğini söylemişti. Türkiye fırsatını bulursa, sadece rojava kürdistan’ı değil, cenup kürdistan’ı da hedef alabilir” şeklinde konuştu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Urfa’da 2 kişi gözaltına alındı

Halfeti ve Birecik’te yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir