Home / Ekonomi / Baskıyla işçilere sendika değiştirtiliyor

Baskıyla işçilere sendika değiştirtiliyor

Pandemiyi fırsata çeviren özak tekstil fabrikası yönetimi, disk üyesi işçileri hak iş’e geçme koşuluyla işbaşı yaptırıyor. Halen 100 yöreında disk’linin işe alınmasının sınırsız uzatıldığı fabrikada, mobbingle 300 işçinin sendikası değiştirildi.

Urfa organize sanayi bölgesi’nde etkinlik yürüten özak global tüm ortaklık’e ait özak tekstil fabrikası yönetimi, salgın başlangıcında üretime ara vererek ücretsiz izne ayırdığı devrimci işçi sendikası konfederasyonu’na (disk) bağlı tekstil sendikası’na üye yaklaşık 100 işçinin işe geri alımlarını bir kere daha süresiz uzattı. Daha önce ağustos başlangıcında işe geri alınacakları söylenen işçiler işe alınmazken, hak- iş konfederasyonu’na bağlı öz iplik iş sendikası’na üye işçilere işbaşı yaptırıldı.

Fabrikada çalışan işçilerden 460’ının öz iplik iş sendikası’ndan istifa ederek tekstil sendikası’na geçmesiyle işçilere yönelik başlamış olan mobbing ve tehdidin şimdi de işe geri alınmama olarak devam ettirildiğini belirten işçiler, baskılar kararı 300 dostlarının sendikadan istifa etmek zorunda kaldığını kaydetti. Işçiler, kalan 160 kişiden de ortalama 60’ının tepkilerden korunmak için simgesel olarak işe alındığını, 100 işçinin ise işe alımlarının devamlı ertelendiğini anlatım etti.

ödeneğe mahkumlar

Işe alınması ertelenen evli ve 2 çocuğu olan ömer bal adlı işçi, geçim sıkıntısı yaşamış olduğunı dile getirdi. Yaşadığı evin kira bulunduğunu, kısa ödenekten aldığı bin 500 lira paranın 750 lirasını kiraya verdiğini, diğer arkadaşları şeklinde kendisinin de kısa ödenek uygulamasına mahkûm edildiğini özetleyen bal, disk’e üye olduğu için işe geri alınmadığını, pandemi sürecinde mağdur edildiğini ve 5 aydır çalışamadığını belirtti. Levis, zara, mango ve maximo şeklinde markalara dikim yaptıklarını söyleyen bal, sosyal medya üzerinden seslerini duyurabilmek için laf konusu markalara ulaşmaya çalıştıklarını, ama kendilerine her hangi bir dönüşün yapılmadığını ifade etti.

üretim müdürü tehdit etti

En son fabrikanın insan kaynaklarından arandığını ve işe geri katılımının müddetsiz olarak uzatıldığını belirten 0bal, daha sonra fabrikanın üretim müdürü tarafından arandığını ve “ağustos ayında seni işe geri çağıracağız. Tekrar sendikal işlerle uğraşırsanız rağmenızda beni bulursunuz” diyerek tehdit etiğini söyledi. Bal, “bu mağduriyetimizi valiye bildirdik. Valide kaymakamlığa yönlendirdi. Kaymakamda müdürle görüşmüş. Müdürde bu şekilde bir durumun olmadığını söylemiş. Karşı taraf doğal ki kendini aklamaya çalışır. Kaymakamın üzerinde durması gerekiyordu” diye mevzuştu.

Baskilarla istifa

Akıllı çalışkan adlı işçi ise, laf konusu fabrikada yaklaşık 7 yıldır çalıştığını, pandemiyle birlikte izne ayrıldığını, 5 aydır çalışamadığını ve işe geri alımının sürekli ertelendiğini vurguladı. Sağdan soldan borç ederek geçimini sağlamış olduğunı anlatım eden çalışkan, “arkadaşlarımızı basksıcaklıkyla yeniden öz iplik iş sendikasına geri çevirdiler. Biz de bunu kabul etmediğimiz için dışardayız” dedi.

‘yol açin hakkimizi savunalim’

Işe geri alımlarının 4 ağustos olarak söylendiğini, ancak bu kez müddetsiz uzatıldığını anlatım eden çalışkan, şöyle devam etti: “doğrusu bu kısa ödenek devam ettikçe bizler böyle dışarda kalmaya devam edeceğiz. Kısa ödeneği bizlere karşı bir değnek olarak kullanıyorlar. Kendi hakkımızı savunduğumuz için cezalandırılıyoruz. Hepimiz onlardan taraf. Bizim yanımızda kimse yok. Arkadaşlarımızı tek tek bizlerden koparıyorlar. Işçiler hakkını eylem ile alır ama valilik buna izin vermiyor. En azından bizlere bir yol açın ki hakkımızı savunalım. Bizler ekmeğimizi istiyoruz. Farklı bir şey istemiyoruz.”

Işçilere uygulananlar

özak tekstil fabrikası, kovid-19 pandemisinin türkiye’de görülmesiyle beraber üretime ara vererek, fabrikada çalışan tüm işçiler ücretsiz izne ayırmıştı. Işçiler kısa ödenek ödeneğinden yararlanarak geçimini sağlamaya başladılar. Laf mevzusu yapınak 1 haziran’da tekrardan üretime başlayınca fabrika da daha önce çalışıp izne ayrılan hak iş’e bağlı öz iplik iş sendikası üye olan bütün işçiler işe geri alırken, disk’e bağlı tekstil sendikası üyesi olan işçilerin ise bir kısmı işe geri alındı. Geri işe alınmayan disk’li işçilerin ise işe alımları sürekli ertelendi. Kendilerine 1 temmuz’da işe alınacakları yönünde laf veren fabrika lafünü yerine getirmeyince işçiler aynı tarihte fabrikaya giderek yönetim ile görüşmek istedi. Görüşme talepleri reddedilen işçiler, jandarma ve fabrikanın güvenlik görevlileri tarafından darp edildi, fabrikanın dışına çıkarıldı. Aynı gün işçilere 4 ağustos’ta işe geri alınacakları doğrultuünde söz verilmesine rağmen, fabrika yönetimi işçileri arayarak bu defa işe alımlarının süresiz olarak uzatıldığını bildirdi.

Pandemiden önce şu ana kadar disk’e bağlı tekstil sendikası’na üye olan 60 yöreında kişi fabrikada çalışmaya tekrardan başlarken, geriye kalan 100’e yakın kişi ise hala işe alınmış değil. Pandemi sürecinden önce ortalama 800 bireyin çalıştığı fabrikada işçiler disk’e bağlı tekstil sendikası’na üye olmaya başlayınca fabrika yönetimi işçiler üzerinde mobbing, baskı ve tehditlerle gündeme gelmişti.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir