Home / Ekonomi / DİSK Başkanı: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir

DİSK Başkanı: İşçilerin hayatı buzdolabından değerlidir

Manisa endüstri bölgesi ile vestel fabrikasında istilaın yayılmasını ve işverenlerin önlem almamasını protesto eden disk genel başkanı dilek çerkezoğlu, “işçilerin yaşamı buzdolabından değerlidir” diyerek, üretime ara verilmesi çağrsıcaklıknda bulundu.

Devrimci işçi sendikaları konfederasyonu (disk), manisa’da bulunan sanayi bölgesi ve vestel fabrikasında salgının yayılmasını ait levent’te bulunan sıkıntılı holding önünde izahat yaptı. “vestel virüs üretiyor! Işçilerin hayatı değerlidir” pankartının açıldığı eylemde, sık sık “sağlıklı yaşama hakkımız gasp edilemez” ve “direne direne kazanacağız” çarpıcı sözlerı atıldı. Açıklamaya, disk genel başkanı dilek çerkezoğlu ve dev yapı-iş, gıda-iş üyelerinin yanı sıra çok rakamda işçi katıldı.

Disk genel başkanı çerkezoğlu, sermayenin kuralsızlığının istilaın bütün ülkeye yayılmasına niçin olduğuna dikkat çekti. Patronların para kazanmayı insan hayatından üstün tuttuğunu ve önlem alınmadan işçilerin çalıştırıldığının altını çizen çerkezoğlu, “fabrikalarda gerekli sıhhat ve emniyet önlemleri olmadan çalışmaya geçindiren işçilerin hastalığa yakalandığını hatta hayatlarını kaybettiklerini öğreniyoruz” dedi.

Salgin hizla yayiliyor

çerkezoğlu, işçilerin aktardığı problemlerı ve fabrikadaki uygulamaları şu şekilde sıraladı:

“* işçiler üretim bandında dip dibe çalışıyorlar. Bu koşullarda salgın fabrikada hızla yayılıyor.

* bir işçi hasta olduğunda semptom göstermedikçe temasta olduğu işçilere kontrol yapılmıyor, bu işçiler karantinaya alınmıyor. Bantlarda yan yana çalışan işçilerden biri hasta olduğunda yerine yeni işçi gelerek üretim devam ediyor.

* insan yaşamının önceliği gereği üretimin azaltılması, hatta durdurulması bir yana üretim sürekli olarak artırılıyor. Buna paralel olarak işçi sayısı da mesailer de artıyor ve risk efsunyor.

* ifrazna önlem almak yerine istilaı fırsata çeviren işveren üretim sırasında yan yana çalışan işçilerin dinlenme molalarını kaldırıyor. Yani yan yana çalışırken geçmeyen ama yan yana dinlenirken bulaşan bir virüs buluş ediyor.

* elbet böylesi bir istila karşısında sadece maske ile önlem almak yetersizdir sadece işçiler maskelerin ve hatta kumanyalarının bile kifayetsiz olduğunu vurguluyorlar.”

Yönetenlere çağri

Manisa organize endüstri ve vestel fabrikasındaki rahatsızlık koşullarının bütün ege bölgesi’ni etkilediğini belirten çerkezoğlu, şirketlerin önlemleri almadığını bunun yerine reklam çalışmalarına para harcadığını söyledi. ülkeyi yönetenlerin, “kesinlikle çarklar dönecek” politikası gereği işyerlerinde yayılan salgına kayıtsız kaldığını dile getiren çerkezoğlu, “kovid-19 bir işçi derslikı hastalığı halinde hızla yayılırken bu ülkenin esenlik bakanı fabrikalarda ve işyerlerinde yaşananlara kayıtsız, sosyal medyadan halka öğüt vermenin ötesine geçmiyor. ülkeyi yöneten siyasi iktidarı, sıhhat bakanlığı’nı, aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı’nı bu ülkenin tüm değerlerini üreten işçi sınıfının ve halkın sağlığını korumak için sorumluluğa çağırıyoruz” diye belirtti.

‘bilimin gereğini yapsinlar’

“işçilerin yaşamı buzdolabından değerlidir” diyen çerkezoğlu, şöyle devam etti: “vestel başta olmak üzere covid-19 olaylarının görüldüğü bütün işyerlerinde üretime derhal ara verilmeli, tüm işçiler en az 15 gün ücretli izne çıkarılmalı ve tüm bunlarna kontrol yapılmalıdır. Aksi takdirde bu işbölgeleri işçiler ve bütün toplum için bir salgın kaynağı olmaya devam edecektir. Işverenleri ve ülkeyi yönetenleri ‘çarklar dönsün, patronların kasası dolsun’ anlayışı yerine, aklın ve bilimin gereğini yapmaya çağırıyoruz.”

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir