Home / Siyaset / Van’da kültür sanat yasak!

Van’da kültür sanat yasak!

Van valiliği, ohal esnasında başlamış olan eylem ve etkinlik yasağını, ohal’in peşinden da dört yıldır aralıksız bir şekilde sürdürüyor. 15 günde bir uzatılan fiil ve etkinlik yasağı en son 6 ağustos 2020’de bir defa daha uzatıldı. Bu yasak kentte ki tüm sosyal, siyasi, kültürel ömürı adeta durdurma noktasına geldi.

Valiliğin uyguladığı eylem ve faaliyet yasağı sebebiyle her yıl geleneksel olarak düzenlenen van kitap fuarı ve geleneksel van festivali benzer biçimde önemli kültür sanat faaliyetleri, dört senedir düzenlenemiyor. Aryen kültür sanat merkezi eğitmeni hüseyin akdoğan, dört yıldır 15 temmuz etkinlikleri dışında bir tiyatro etkinliğine bile izin verilmediğini hatırlatarak, şunları söylemiş oldu: “bir milyon 300 bin nüfusa sahip bir kente nerden bakarsak 5 sene oldu doğru dürüst bir kültür sanat organizasyonu olmamış. Bu da sistemin bu halk üzerinde uyguladığı bir dejenere politikasıdır. Kürt siyaseti bugün yoğun bir baskı altındaysa kültür sanat mevzusunda da aynı politika uygulanıyor. Bu ancak kürt illerinde uygulanıyor. Bu süre zarfında yapmak istediğimiz yüzlerce kültür sanat etkinliğimiz, valilik veya güvenlik tarafında yasaklandı; sanatçılarımız gözaltıyla tehdit edildi, hatta bazı sanatçımız göz dibine alındı.”

Akp’nin kentte istediği her türlü etkinliği düzenlediğini belirten akdoğan, “buradan anlıyoruz ki halkımıza ve bu halkın kültür sanatına, hatta ömürına uygulanan özel bir politika laf mevzusudur. Kültür sanatın olmadığı yerde uyuşturucu olur, fuhuş olur, kumar olur” dedi.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Urfa’da 2 kişi gözaltına alındı

Halfeti ve Birecik’te yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir