Home / Ekonomi / Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,1 yükseldi

Sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 0,1 yükseldi

Tüik’in açıkladığı verilere nazaran, haziran ayında endüstri üretimi senelik bazda yüzde 0,1 oranında arttı.

Türkiye istatistik kurumu (tüik) haziran ayı sanayi üretim endeksi’ni açıkladı. Koronavirüs salgınıyla birlikte ağır bir darbe alıp, nisan ayında 78 puan ile tarihi seviyelere gerileyen endüstri üretimi, normalleşme sürecinin başladığı haziranda aylık bazda yüzde 17,6, senelik bazda yüzde 0,1 terfi etti.

Sanayinin alt sektörlerinden incelenen verilere gore, 2020 yılı haziran ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 8,0 azaldı, imalat endüstri sektörü endeksi ise 1,0 arttı ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 6,4 azalma kaydedildi.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde 2020 seneı haziran ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya bakılırsa yüzde 7,8, imalat endüstri sektörü endeksi yüzde 19,0 ve elektrik, gaz, buğu ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 6,7 arttı.

Geçen yila göre yüzde 16,9 azaldi

Takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2020 seneı ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 16,9 azaldı. Bir önceki çeyreğe nazaran ise, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi yüzde 20,2 azaldı.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir