Home / Ekonomi / ‘Ülkede yaşanan Krizin tek sorumlusu AKP’

‘Ülkede yaşanan Krizin tek sorumlusu AKP’

Akp iktidarını “ancak zenginlere çalışan iktidar” olarak nitelendiren vanlılar, yaşanan ekonomik kriz ve kaosun tek sorumlusunun akp iktidarı olduğunu söyledi.

Gün geçtikçe ekonomik kriz derinleşirken, vatandaşların geçim koşulları ise giderek ağırlaşıyor. Her yıl iran’dan gelen turistler ve sınır kapısında yapılan günübirlik ticaretle geçinmeye çalışan vanlı esnaf, kapalı olan sınır kapıları sebebiyle krizi derinden hissediyor. Vatandaşlar ise, ülkede artan ekonomik krizin yanı sıra artan hukuksuzluğun da çözüme kavuşturulması icap ettiği düşüncesinde.

7 aydir siftah yok

Düğünlerde şarkı söyleyerek geçinen veysi kurt, 7 aydır siftah dahi yapamadığı için cebinde para olmadığını söylemiş oldu. Koronavirüs salgını ortaya çıkmadan önce irak ve iran’la olan sınır kapılarının açık olmasının insanlar açısından müspet bulunduğunu anlatım eden kurt, sınır kapılarının kapanmasıyla, geçimlerini tecim üzerinden yapan insanoğluın evlerine kapanmış olduğunı ve geçinemediklerini dile getirdi. Kurt, “insanoğlu, salgın sebebiyle 3 ay süresince evlerinden çıkamadı. Bundan dolayı sıkıntılar başladı. Insanların elinde var olan para bitme noktasına geldi. Bu vakitçte biroldukça şahıs işten çıkarıldı. Esnaflar dükkanlarını kapattı ya da devren kiralığa verdi. Otellerin çoğu irak ve iran’dan gelen turistlerle bu mevsimde dolup taşıyordu fakat şimdi otellerde 10 müşteri bile bulmak zor” diye konuştu.

Devlet sözlerini tutmadi

Başkale ilçesine bağlı özpınar (elbés) mahallesi’nde, 23 şubat 2020 tarihinde 5.9 efsunklükte yaşanan deprem sonrası evlerinde oluşan hasarın ve yıkılan ahırların hala yapılmadığını belirten hayrettin yeşilpınar, 3 ay içinde hasar gören yapılarının yapılacağı sözünü aldıklarını ama hala bir gelişimin olmadığını dile getirdi. Yeşilpınar, “yaşamış olduğumız zelzele sonrası zararımız çok efsunk bulunmasına rağmen bizler destek görmedik. Ekonomik kriz nedeniyle artan mazot tutarlarından dolayı ziraat ve hayvancılık yapması imkansız hale geldik” diye belirtti.

Kürtlere ayrimcilik

Durumu iyi olan vatandaşların yaşanan ekonomik krizi hissetmediğini vurgulayan vahit kaya da asıl etkilenen kesimin yoksul halk bulunduğunu dile getirdi. Kaya, laflarına şöyle devam etti: “yaşanan ekonomik kriz hükümet tarafınca manipüle edilerek halka gösterilmemeye çalışılıyor. Van’da yaşayan bir milyon insan var fakat bu insanlar için iş sahası açılmıyor. Insanlar açlıktan intihar ediyorlar artık. Yaşanan bu krizin ve kaosun sorumlusu hükümettir. Bu hükümet kürt halkına ayrımcılık yapıyor.”

‘zenginlerin iktidari’

Emekli olan mehmet demir de yaşanan ekonomik krizden dolayı tempoın iyi olmadığını belirterek, şunları söyledi: “türkiye’de insanoğluın çalışacağı ne bir iş ne de yiyebilecekleri bir aş var. Bunun aksini iddia eden asılsız söylüyor. Ne emekli ne işçi ne de esnaf kimse bu hükümetten memnun değil. Ben emekliyim ama almış olduğum emekli maaşım beni doyurmuyor. Bu ülkede sadece zenginlere çalışan bir iktidar var.”

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir