Home / Dünya / Gazze’de gerilim tırmandı, Mısır sakinleştirmeye çalışıyor

Gazze’de gerilim tırmandı, Mısır sakinleştirmeye çalışıyor

Iki milyon nüfuslu gazze şeridi’nde nüfusun yarısında fazlası zaruret sınırı altında yaşıyor. Roket atışları ve hava saldırılarına alfer bir bölge olsa da, son on günde gerilim daha da tırmandı.

Gazze’den israil tarafına uçurtulan yanıcı ve patlayıcı balonlar, israilli yetkililere göre en az 149 yangına neden oldu. Bunlara ek olarak füze atışlarının yapıldığı da belirtiliyor.

Israil ise bunları gerekçe göstererek gece saatleri sırasında hava saldırılarını tırmandırdı. Israil ablukayı daha da sertleştirerek, gazzeli balıkçıların akdeniz’e girişini yasakladı, gazze ile israil arasındaki ticari malların geçişi için tek kapı olan kerem şalom’u da kapattı.

Israil ek olarak gazze’ye yönelik yakıt teslimatlarını bloke etti. Gazze elektrik otoritesi, gazze elektrik santralinin tam kapasite çalışamayacağını duyurdu. Böylece zaten sık sık elektrik kesintilerinin yaşandığı bölgede yüzde 75 nispetında elektrik açığına yol açtı.

Pazartesi öğle saatlerinde mısrlı bir heyet gazze şeridi’ne ziyarette bulundu. Mısırlı kurul, yükselen gerilimi düşürmeye çalışıyor.

Hamas ile israil arasında 2008, 2012 ve 2014’te üç savaş yaşandı. Geçen yıl meydana getirilen ateşkese rağmen ara sıra çatışmalar yaşanmaya devam ediyor.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Belarus’ta fabrikalar ve çalışanları greve gitti

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayı svetlana tikhanovskaya’nın çağrsıcaklıkna minsk’tek bir çok fabrika çalışanı cevap verdi. Cumhurbaşkanı lukaşenko’yu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir