Home / Gündem / ‘MKM sadece bir hizmet binasından ibaret değil’

‘MKM sadece bir hizmet binasından ibaret değil’

Vakıflar müdürlüğü’nden 49 yıllığına kiralayıp, 18 senedir faaliyetlerini sürdürdükleri beyoğlu’ndaki binadan çıkarılmak istenen mezopotamya kültür merkezi’ne (mkm) bağlı müzisyenler ve kursiyerler, yüz yüze kaldıkları durumun “kürt kültürü ve sanatına yönelik bir saldırı” olduğunu dile getirdi.

Mezopotamya kültür merkezi (mkm), 18 senedir çalışmalarını sürdürdüğü istanbul beyoğlu’ndaki binadan çıkarılmakla karşı karşıya. Kültür-sanat faaliyetlerini yürüttükleri binayı vakıflar müdürlüğü’nden 49 yıllığına kiralayan merkez yetkilileri, 2019 senesinde kendilerine doğrudan hiç bir bilgilendirme yapılmadan binanın vakıflar müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarıldığını öğrendi. Mkm’nin girip, kazandığı bu ihale vakıflar müdürlüğü tarafınca “yeterli rekabet oluşmadığı” sebebi öne sürülerek iptal edildi. Meydana getirilen ikinci ihale de kazanılmasına karşın aynı gerekçe ile tekrar iptal edildi. Meydana gelen 3’üncü ihalenin kaybedilmesinin peşinden ise vakıflar müdürlüğü 4 ay önce binanın boşaltılması için kuruluş yetkililerine tebligat gönderdi.

Binalarının boşaltılacağı haberini alan mkm müzisyenleri, kursiyerleri ile beraber bazı sol siyasal parti temsilcileri, dün boşaltmak işleminin tatil etmek için mkm binasının önüne gitti. Kültür bakanlığı yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda boşaltma işlemleri 20 ağustos evveliyatına ertelendi.

Boşaltma işlemi şimdilik ertelenen bina kaymakamlık eliyle akp’li beyoğlu belediyesi’ne tahsis edilmek isteniyor.

‘kürtler açisindan önemli’

18 yıldır aynı mekanda kültür-sanat faaliyetleri yürüttüklerini dile getiren mkm’ye bağlı müzik gruplarından koma çiya’nın solisti hüseyin ildan (genim), mekanın önemini “istanbul’da yaşayan kürtlerin sanatlarını icra ettikleri bir mekan burası. Bu mekan kürtler açısından önemli bir yer” sözleriyle dile getirdi.

Ildan, “biz burayı 49 yıllığına vakıflar müdürlüğü’nden kiraladık ancak vakıflar yönetmeliği değişmiş olduğu için yine ihale yapıldı. Hepimiz bu ihalelerin ikisini kazanmıştırk ancak vakıflar müdürlüğü ‘lüzumlu rekabet oluşmadığı’ gerekçesiyle bu ihaleleri iptal etti. şimdi de binayı boşaltmamızı istiyorlar” diye belirtti.

Bulundukları binadan çıkarılmak istenmelerinin “kürt kültürüne dönük bir saldırı” olduğunu söyleyen ildan, mkm’nin kurulduğu günden bu yana devletin saldırılarına maruz kaldığını hatırlattı. Ildan, bu son yönelimin de geçmişte meydana getirilen saldırıların bir devamı olduğunu anlatım etti. Kürt kültürünün mekanlara sığmadığını vurgulayan ildan, kültür ve sanat faaliyetlerini her alanda icra etmeye devam edeceklerini kaydetti. Ildan, demokratik kamuoyuna ise mkm’ye sahip çıkma çağrsıcaklıknda bulunmuş oldu.

Merkezde 4 yıldır erbane eğitimi alan beritan çetin ise, evleri benzer biçimde görmüş oldukleri mkm’nin böyle boşaltılmak istenmesini kabul etmediklerini anlatım etti.

Binalara hapsolmadik

Mkm müzisyenlerinden deniz esmer de, merkezin kurulduğu günden bu yana kürt kültürü ve sanatına ciddi katkıları bulunduğunun altını çizdi. Mkm’nin devletin kürt halkına dayattığı asimilasyon politikalarına karşı kurulan bir kuruluş olduğunu söyleyen esmer, “kurumumuz kurulduğu günden bu yana ciddi baskılar gördü. Kürt kültürünü duyurma anlamında çok önemli kurumlardan biriyiz. Bu uğurda ciddi bedeller ödedik ve ödemeye de devam ediyoruz. şimdi de 18 yıldır emek verdiğimiz mekanımızı elimizden alarak bizi işlevsizleştirmek istiyorlar. Fakat biz kürt kültürünü ve sanatını ömürın her alanında icra edeceğiz. Biz hiçbir vakit binalara hapsolmadık bundan sonra da hapsolmayacağız” ifadelerini kullandı.

Hdp il eşbaşkani: kültür soykirimi

Binanın boşaltılmak istenmesine karşı çıkan hakların demokratik partisi (hdp) istanbul il eşbaşkanı erdal avcı da meselenin sadece mevcut mekanın boşaltılması olmadığını dile getirdi.

Meydana getirilenın “kültür soykırımı” olduğunu söyleyen avcı, “gençlerin kültür sanat çalışmaları çevresinde bir araya gelme faaliyetlerini engellemek amacıyla mekansız bırakmayı hedeflemektedir. Kuşkusuz sadece mkm binasını ticaret amacı ile taraftarlarına aktarmak değil, esas olarak kültürel faaliyetlerimizi tatil etmek istiyorlar. Bugün yaşları 20-25 gören kürt gençlerinin büyüdüğü alanlar buralar. Burası ancak bir binadan ibaret değil, bununla birlikte bir ömür felsefesinin üretildiği yerlerdir burası” dedi.

‘5 milyon kürde kültür merkezini çok gördüler’

Istanbul’da 5 milyon kürt nüfusunun olduğuna işaret eden avcı, “5 milyon kürdün vergilerini alan devlet vakfı, 5 milyon kürdün bir adet kültür merkezine tahammül edememiştir. Bütün çıplaklığıyla sorun budur. Kuşkusuz bu binayı aldıklarında kültür faaliyetleri duracak değil. Yeni yerlerde bulacağız, açılışlarımızı da yapacağız. Kültürel olarak ortadoğu coğrafyasının en zengin halkının kültürel faaliyetleri binalara bağlı değil. Dolayısıyla mekanları elimizden alarak bu faaliyetlerin durdurulabilmesi olası değil. Bir halkın kültürünü yaşamış olduğumız ve nefes aldığımız her yerde üretiriz” diye mevzuştu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Kayseri Cezaevi’nde ayakta sayım dayatması

Kayseri Bünyan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan HDP Muş eski İl Eşbaşkanı Ferhat …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir