Home / Eğitim / tiyatroculardan destek çağrısı

tiyatroculardan destek çağrısı

“susuyoruz” eylemiyle yaşismikları sorunlara dikkati çeken tiyatro emekçileri, kendilerine dönük yok sayma politikasının uygulandığına işaret ederek, meslek örgütlerine ve seyircilerine taleplerinin karşılanması için yardımcı verme çağrısı yaptı.

özel tiyatro emekçileri, yaşismikları sorunlara dair taleplerinin karşılanması için başlattıkları “susuyoruz” eylemini sonuncusunu kadıköy’de bulunan boa sahnesi önüne yaptıkları basın açıklamasıyla sonlanmış oldurdı. Bir saat boyunca meydana getirilen “susuyoruz” eylemine çok sayıda tiyatro sanatçısı, emekçisi ve öğrencisi de yardımcı verdi. Meydana getirilen eylemin ardından basın açıklamasına geçildi.

‘işimizden olduk’

Burada konuşan moda sahnesi emekçisi harp dost verdi, salgından kaynaklı işlerinden olduklarını ifade etti. Salgın ve onunla beraber artan ekonomik krizin toplumun tüm kesimleri benzer biçimde kendilerini de etkilediğini ve geleceklerinin belirsiz bir evreye ulaştığını dile getiren verdi, buna dair ilgili bakanlıkların çözüm üretmediğine işaret etti. Kültür bakanlığı’nın sorumluluğunu geçici, temelsiz birkaç hamle ile üzerinden atma gayreti içerisine girdiğini vurgulayan verdi, “öyle ki gelinen noktada bizler en temel gereksinimlarımızı bile karşılayamaz durumdayız. Fakat sırf bu kaygılarla mesleğimizden uzak kalmış olduğumız her anı, tiyatro yapamamak pahasına kendimizi başka işlerde, bir başkası olarak kurgulamak zorunda kalışımızı reddediyor, efsunk emek harcamalar harcayarak var ettiğimiz mesleğimizi ve yapılarını korumakta diretiyoruz” diye konuştu.

‘yaşamsal risk taşiyor’

“ya hayallerinden ve mesleklerinden vazgeçmiş, her biri başka işler yapmak zorunda bırakılmış bir kalabalığa dönüşeceğiz yahut burada olduğu şeklinde sonuna kadar biz de varız diyeceğiz” diyerek sözlerini sürdüren verdi, kültür bakanlığı’na seslenerek, “ne zaman geçeceği belli olmayan pandemi ortamında yeni sezon biz için büyük bir belirsizlik ve risk demektir. Halk sağlığı göz önüne alındığında yeni sürem hazırlıklarına başlamayan yahut erteleyen özel tiyatrolar gün geçtikçe daha ağır bir borç yükü dibine girmektedir. Zaten tiyatrolar kapalıyken yapılan geçici k.D.V. Indirimi hiçbir işe yaramamış, oluşan yaşamsal sorunlara karşı kültür bakanlığı’nın kayıtsızlığını bir kez daha ortaya koymuştur” diye kaydetti.

‘bakanlik tiyatrolarin kapatilmasini dayatiyor’

Kültür bakanlığının salgın koşullarında yüzde 60 kapasiteyle çalışmayı dayattığını ifade eden verdi, “gerçeklikten mahrum bir tertip getirilmiş ve tiyatrolara aslen kapatın, açmayın denmiştir. Kira, elektrik, doğalgaz, çalışanlamış olurın sgk primleri şeklinde masraflar yüzde 100 devam ederken karın yüzde 40’dan vazgeçmemizi söylemek hiç de iyi kalpli değil aksine özel tiyatrolara dönük yok sayma politikasının ispatıdır. Bu değişmeli, bizlerin varlığı artık yasal bir zemine kavuşturulmalı ve özel tiyatrolar birer kamusal alan özelliğine kavuşturulmalıdır. Bu gayela tiyatro meslek örgütleri ve topluluklarınca yeterli hazırlık yapılmış, bizlerin bu acele, hayati problemlerının kalıcı çözümleri için tek yetkili olan kültür bakanlığı’nın tekrar, ciddiyetle, biran evvel masaya oturması beklenmektedir” diye belirtti.

Verdi, son olarak meslektaşlarını, meslek örgüt ve topluluklarını ve seyircilerini taleplerin acilen karşılanması için hep beraber boğuşmaya çayır etti.

Taleplerini siraladilar

Açıklamanın peşinden verdi, sorunlarının çözümü için taleplerini sıraladı:

“*kamusal tiyatrolar kdv, gelir vergisi, stopaj şeklinde vergilerden muaf tutulmalı, mevcut borçlarla ilgili düzenlemeler yapılmalıdır.

*elektrik, doğalgaz, su gibi faturalar 2021 ocak ayına kadar dondurulmalıdır. Sonrası için de indirim uygulanabilecek bir düzen yapılmalıdır.

*2021 ocak ayına kadar kamusal tiyatroların salon kiraları devlet tarafınca karşılanmalıdır.

*kamusal tiyatrolarda çalışan personellerin maaşları ve sgk primleri 2021 ocak ayına kadar devlet tarafından ödenmeli, prim borçları ile alakalı düzenlemeler yapılmalıdır.

*tiyatro sezonu sağlıklı biçimde başlayana dek, bütün tiyatro emekçilerinin asgari hayati koşulları bireysel maddi desteklerle sağlanmalıdır.

*zaman kaybetmeden tiyatro yasası çıkarılmalıdır. Kamusal tiyatrolar ticarethane kimliğinden kurtarılıp kamusal hizmet üreten sanat kurumu statüsüne geçirilmelidir.

*kültür bakanlığı tarafından özel tiyatrolara devlet desteği olarak tanımlanan yönetmeliğin yargı ve şartları günün gereksinimlarına müsait olarak acilen tekrar düzenlenmelidir.”

Sıralanan taleplerin arkasından izahat uzun devam eden alkış protesto ile son buldu.

hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir