Home / Siyaset / Cizre’de ilk sokağa çıkma yasağı: Savaş yaşandı

Cizre’de ilk sokağa çıkma yasağı: Savaş yaşandı

Cizre’de ilk olarak 4 Eylül’de ilan edilen sokağa çıkma yasağının 5’inci yıl dönümünde yapılan açıklamada konuşan HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, yasak sırasında savaş yaşandığını belirterek, “Bu saldırı, bölgede yeni bir dönemin başlangıcı oldu” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 4 Eylül 2015’te ilan edilen ve aralarında bebek ile yaşlıların da olduğu 21 kişinin yaşamını yitirdiği sokağa çıkma yasağının 5’inci yıldönümü dolayısıyla açıklama yapıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Cizre İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya, Şırnak Milletvekili Nuran İmir ile partililer katıldı.

‘SAVAŞ YAŞANDI’

Açıklamada konuşan 79 gün süren sokağa çıkma yasağı sırasında eşi Orhan Tunç’u kaybeden HDP Cizre İlçe Eşbaşkanı Güler Tunç, bir operasyondan ziyade bir savaşın yaşandığını belirterek, “4 Eylül 2015’te Cizre’de ilan edilen ilk sokağa çıkma yasağı olarak hafızalarda yerini alan bu saldırı, bölgede yeni bir dönemin başlangıcı oldu. Bir devlet kendi yurttaşları ile savaştı. Kendi yurttaşlarına karşı kontrolsüz şiddet kullanarak, evde hapis etmeye çalıştı. Kendi yurttaşlarının temel gereksinimi olan elektrik ve suyu kesti” dedi.

‘KENTİN TAMAMINI HEDEF ALDILAR’

Devletin yurttaşlarını açlık ve ölümle terbiye etmeye çalıştığı dile getiren Tunç, “Bir yandan insanları evde aç, susuz ve elektriksiz bırakırken; bir yandan zorunlu ihtiyaçları için dahi dışarı çıkan insanları hedef aldı. 150 bin nüfusa sahip tarihi bir kent ölüme mahkûm edildi. Şu çok iyi bilinmelidir ki, 4 Eylül 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağı sivil kaybının olmadığını iddia eden dönemin başbakanı, (Ahmet Davutoğlu) 2’nci bir yasakla, yani 14 aralık 2015 yasağını ilan ederek, ‘bu kente huzuru getireceğiz’ demesiyle birlikte, aslında 150 bin nüfusa sahip olan kentin tamamını hedef almıştır” ifadelerini kullandı.

Tunç, ilk olarak 4-12 Eylül 2015 tarihleri arasında ilan edilen, daha sonra 14 Aralık’ta ilan edilen ve 79 gün devam eden sokağa çıkma yasağı sürecinde Cizre halkına yaşatılanları unutmadıklarını söyledi.

‘KÜRTLERE SAVAŞ İLANI’

HDP’li vekil Nuran İmir ise 4 Eylül 2015’te ilan edilen sokağa çıkma yasağının Kürt halkına dönük savaş ilanı olduğunu belirterek, “Birlikte demokratik bir ülkede yaşamaya da karşı bir savaş ilanıydı. Savaş ilanı yapanların barış ve çözüm amaçları olsaydı, şehirlere saldırıp evleri yıkmazlardı. Hiçbir güç ne bizleri ne de çocuklarımızı ‘terörist’ ilan edemez. 80 yaşındaki insanları ve bebekleri öldürenler teröristtir” dedi.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Urfa’da 2 kişi gözaltına alındı

Halfeti ve Birecik’te yapılan ev baskınlarında 2 kişi gözaltına alındı. Urfa’nın Birecik ve Halfeti ilçelerinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir