Home / Ekonomi / Çiftçi daha ağır bir kriz yaşıyor

Çiftçi daha ağır bir kriz yaşıyor

Gevaş’ta fasulye bahçelerinde ürünleri toplayan yurttaşlar, rençperin yaşadığı krizin ülkedeki krizden çok daha ağır olduğunu belirtti.

Van’ın Gevaş kazasına bağlı Yumuşak başlı (Virkonîs) Semti’nde, yurttaşlar senelik harcamalarını ektikleri şeker pancarı, fasulye ve salatalıkları satarak karşılıyor. 70 hanenin bulunduğu semt sakinleri, senede iki sefer ürün topladıklarını belirterek, yaşanan ekonomik krizin kendilerini de negatif etkilediğine dikkati çekti.

BAHÇEDE 2, MERKEZDE 6 TL

10 dönüm üzerinde fasulye ve salatalık eken Sedat Eroğlu da tarlada 2 TL’ye sattıkları fasulyenin kilosunun Van merkezde 6 TL’ye satıldığını söyledi. Eroğlu, kırsaldaki yurttaşlar yerine daha çok aracıların kazanç ele geçirdiğine değinen Eroğlu, “Tarlada şeker pancarı ve fasulye ekerek iş yapıyoruz. Biz bu işi yapmaya mecburuz. Temmuz ayında ektiğimiz tarlamızın ürünlerini şuan topluyoruz bu yüzden bu tarlaya ‘Hazan tarlası’ diyoruz. Senelik geçimimizi sağlamak için yaz ayları süresince daimi emek veriyoruz. Ürünlerimizi topladıktan sonra aracılara satıyoruz. Onlar da şehir merkezindeki manav ve marketlere satıyor. Başka bir deyişle burada yalnızca aracılar kazanıyor” dedi.

‘KAŞIKLA VERİP KEPÇEYLE ALIYORLAR’

Ekonomik kriz hasebiyle vaziyetin her geçen gün kötüye gittiğini ifade eden Eroğlu, krizin en çok rençperleri etkilediğini ifade etti. Her sene artan gübre ve motorin ücretlerine karşın sattıkları ürünlerin kilosunda bir ücret artış olmadığını söyleyen Eroğlu, 2 sene önce de kilosunu 2 TL’ye sattıkları fasulyenin ücretinde bir artış olmadığını kaydetti. Eroğlu, “Artan krizle köylülerin vaziyeti çok daha kötüye gidiyor. Sabahtan akşam kadar tarlada, güneşin altında çalışıyoruz. Fakat emeğimizin karşılığını ne yazık ki alamıyoruz. Ekiyoruz, üretiyoruz ancak para kazanamıyoruz. Her sene vaziyetimiz kötüye gidiyor. Motorinin litresi 5 TL, gübrenin torbası 100 TL. Rençperin krizi ülkede yaşanan krizden çok daha ağır. Her gün televizyonlarda başka köylere gittikçe ekim yapmaları çağrıları yapılıyor fakat köylerine dönen insanlara verilen bir yardım yok. Kaşıkla verdiklerini kepçeyle alıyorlar” diye konuştu.

‘TEK KEYFİMİZ ŞARKI SÖYLEMEK’

Zahmetli işlerine rağmen şarkı söyleyerek tarlada geçirdikleri zamanı eğlenceli hale getiren 19 yaşında olan Mahsun Eroğlu ise, “Sabah saat 06.00’da kalkıp tarlaya geliyoruz ve akşama kadar sadece 70 TL için çalışıyoruz. Ne kadar zahmetli olsa da ben burada çalışan arkadaşlar için şarkılar söylüyorum. Onlar da benim şarkı söylememden keyif alıyorlar. Ne yapalım, tek keyfimiz de şarkı söylemek” ifadelerini kullandı.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Karacadağ pirincinin adı var ama para etmiyor

Ünlü Karacadağ pirincini yetiştiren çiftçiler, tüm üretim zorlukları ve artan girdi maliyetlerine rağmen pirinç alım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir