Home / Ekonomi / Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torunlar Center’da cezasızlık ölümleri arttırıyor

Torun Center inşaatında 10 işçinin yaşamını yitirdiği kazanın üzerinden 6 sene geçmesine karşın sorumlular ile ilgili yalnızca para cezası verildi. Cezasızlık, her gün en az 2 inşaat işçisinin ölümüne kapı aralıyor.

İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Torun Center inşaatında 2014 yılında yaşanan asansör kazası neticeninde 10 işçi yaşamını yitirdi. Kaza sonrası iş güvenliği uzmanı, mühendisler başta olmak 25 kişi gözaltına alındı. 2 sene sonra izah eden kaza bilirkişi raporunda ise olayın “öngörülebilir nitelikte bir iş kazası” olduğu vurgulandı. Rapora göre kazaya kapı aralayan kişi veyahut kişilerin belirleyemediği belirtildi.

ÖLÜMLÜ KAZAYA PARA CEZASI

4 sene süren ve 2018 seneninde karara bağlanan mahkeme neticeninde, maznunlar ile ilgili para cezası verildi. 10 işçinin yaşamını yitirdiği kaza için 9 maznun, “Taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan 8 sene 4 ay mapus cezasına çarptırıldı. Mahkeme, verdiği bu cezayı, “Maznunların suçu taksirle işlemeleri ve ikincil kusurlu olmaları” gerekçesiyle 60 bin 800’er TL adli para cezasına çevrilmesine hükmetti.

‘DÜŞLERİME GİRİYOR’

O günden bu güne inşaat işçileri her gün iş kazasında hayatını kaybediyor. Torunlar Center kazası sırasında orada çalışan Fesih Akçakaya, o günü anımsadığında hala kendisini kötü hissettiğini belirterek, “O günü düşündüğümde düşlerime giriyor” diye konuştu. Akçakaya, kaza öncesi asansörün bir hayli defa bozulduğunu ve irili ufaklı kazaların olduğunu anımsadarak, “Her kazadan sonra asansörün iyileştirilmesi için tutanak tuttuk. Düşen asansör insan taşıma asansörü değil, yük asansörüydü. Kazanın sabahında yeniden asansör kaza yaptı. Akşam olduğunda ise bu sefer 10 arkadaşımızın yaşamını yitirdiği düşüş meydana geldi. Van zelzelenini yaşamış biri olarak, asansör düştüğünde zelzele oluyor zannettim. Sonrasında asansörün düştüğünü gördüm. Asansör tamamiyle dümdüz olmuştu” dedi.

‘PARAYA SATMAM’

Kaza sonrasında 3 gün süresince “bilgi sızdırılmaması” için içeride tutulduklarını ifade eden Akçakaya, “Beni o akşam karakola götürdüler, bana para öneri ettiler fakat kabul etmedim. Ben arkadaşımın kanını satmam. İnsanlar bugün can verdi, bende yarın can verebilirim” diye belirtti.

İNŞAATLAR DEVAM EDİYOR

Kazanın hemen peşinden inşaatta çalışan herkesin kovulduğunu yerine yeni işçilerin alındığını söyleyen Akçakaya, “O günden bu güne inşaatlarda her şey aynı devam ediyor. Hiçbir şey değişmedi. İşçi işçidir, patron ise patrondur. AKP iktidarda duruyorken hiçbir şey değişmez. Sorumlulara para cezası verildi. Parası olan kişiler insanları öldürüyorlar lakin onlara bir şey olmuyor “ dedi.

‘İSTATİSTİK OLARAK KALIYORLAR’

İnşaat işçilerinin gündeme gelmesi için ya toplu olarak can vermesi ya da toplu olarak direnmesi gerektiğini söyleyen Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, işçilerin her gün iş kazalarında can vermesine rağmen gündeme gelmediklerini söyledi. Karabulut, “Ölümler, raporlara yansıyan istatistik olarak kalıyor. Bizler yaşamak istiyoruz, yaşamak ve yaşatmak için örgütleniyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BASKILARI ARTTIRIYORLAR’

Patronların cephesinde değişen bir vaziyetin olmadığına dikkat çeken Karabulut, patronların kazaları önlemek yerine işçilerin üzerindeki baskıları arttırdığını söyledi. Karabulut, “6 senede değişen bir şey yok her gün en az 2 inşaat işçisi en kolay tedbirler alınmadı diye, iş cinayetinde yaşamını yitiriyor. Devletin alakalı müesseseleri ise yalnızca izliyor. İçinden geçilen salgın döneminde ise yapılması şart olan denetimler tamamiyle durdu. İşçiler sanki patronun vicdanına bırakıldı” şeklinde konuştu.

‘TEKNİK PERSONELE VERİLDİ’

Patronun kaideleri bir fiyat olarak görmesi neticeninde her sene binlerce işçinin yaşamını yitirdiğini ifade eden Karabulut, bu vaziyete her hangi bir cezanın olmadığını söyledi. Karabulut, şunları söyledi: “Kamuoyunun sahiplendiği gündeme gelen davalarda ise asıl sorumlular yerine oradaki teknik personele göstermelik cezalar veriliyor. Torunlarda hayatını kaybeden 1 işçinin cezası 6 bin 80 TL idi, o da patrona değil, teknik personele verildi”

ADALET MEKANİZMASI İŞLEMİYOR

Normal koşullarda kaza sonrası firmanın faaliyetlerinin durdurulması ve patronların cezalandırılması gerektiğinin vurgulayan Karabulut, konu işçi olunca adalet mekanizmasının işlemediğini vurguladı. Karabulut, “Bir işçiyi katletmenin bedeli 6 bin 80 TL olurken, o süreçte kırımı teşhir eden arkadaşlara şirket imajını yaraladıkları için 18 bin TL ceza verildi. Bu vaziyette patron tedbir almıyor” dedi.

PATRONA ‘DESTEK’ GÖSTERGESİ’

“Devlet cezasızlık zırhıyla inşaat patronlarını savunuyor” diyen Karabulut, firmanın 2 yıl sonra İstanbul’un en büyük şehirsel dönüşüm projesini aldığını söyledi. Karabulut, “Bu vaziyet da ‘siyasal iktidarın inşaat patronlarını cezalandırmak yerine apaçık desteklendiğinin göstergesidir. Ama unutmasınlar, bu yapılanların hesabını kesinlikle soracağız yarına kalır yanlarına kalmaz” şeklinde konuştu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Karacadağ pirincinin adı var ama para etmiyor

Ünlü Karacadağ pirincini yetiştiren çiftçiler, tüm üretim zorlukları ve artan girdi maliyetlerine rağmen pirinç alım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir