Home / Dünya / Trump’tan seçmenlere ‘iki kez oy kullanın’ çağrısı

Trump’tan seçmenlere ‘iki kez oy kullanın’ çağrısı

ABD Başkanı Donald Trump, seçmenleri “iki kez oy kullanmaya” çağırdı.

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Carolina’da gerçekleştirdiği basın toplantısında seçmenleri 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerinde iki kez oy kullanmaya çağırdı. Seçim çalışmaları için Kuzey Carolina’da bulunan Trump, “Seçim sistemine güveniyor musunuz” sorusunu şöyle yanıtladı:
“Önce oyunuzu posta yoluyla gönderin, sonra da sandığa gidin. Eğer bu sistem dedikleri kadar güvenliyse, sandığa gittiğinizde oy vermeniz mümkün olmayacaktır. Diğerini saymamışlarsa oy kullanabilirsiniz.”

Öte yandan Trump’ın posta yoluyla oy kullanma konusunu son haftalarda yardımcılarıyla sıkça tartıştığı ve bu sistemin güvenli olmadığını ifade ettiği biliniyor.
Trump, posta yoluyla oy kullanmanın seçimlerde hileye yol açacağı ve Demokratların işine yarayacağına dair daha önce de birçok iddiada bulunmuştu.

İKİ KEZ OY KULLANMAK YASA DIŞI

İki kez oy kullanmak ABD kanunlarına göre “seçmen dolandırıcılığı” suçu teşkil ediyor. Kuzey Carolina Eyalet Seçim Kurulu Sözcüsü Patrick Gannon, ABD’de mükerrer oy kullanımına karşı pek çok önlem alındığını, geçen seçimde yalnızca 100 kadar mükerrer oy tespit edildiğini ve sistemin bu oyları derhal geçersiz saydığını ifade etti. Ganno, kasıtlı olarak mükerrer oy kullanmanın ve buna teşvik etmenin de ağır suç teşkil ettiğini bildirdi.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Gazze’de gerilim tırmandı, Mısır sakinleştirmeye çalışıyor

Iki milyon nüfuslu gazze şeridi’nde nüfusun yarısında fazlası zaruret sınırı altında yaşıyor. Roket atışları ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir