Home / Ekonomi / Beşiktaş Belediyesi’nin mesajla attığı işçiler: İşimizi geri istiyoruz

Beşiktaş Belediyesi’nin mesajla attığı işçiler: İşimizi geri istiyoruz

Beşiktaş Belediyesi tarafından SMS yolluyla işlerine son verilen 13 işçi, günlerdir belediye önünde oturma eylemi yaparak işlerini geri istiyor. İşçilerden Mikail Peşen, “Gerekçe göstermeden işten çıkarıp, yerimize başkalarını işe aldılar” diye konuştu.

Beşiktaş Belediyesi’ne 2017 senelinde sürücü olarak işe başlayan 13 işçi, 31 Ağustos’ta telefonlarına gelen SMS ile işten atıldıklarını öğrendi. İşlerine bitirilme gerekçesini öğrenmek için belediyeye giden işçiler, yetkililerle müzakere isteklerini iletmelerine karşın muhatap bulamadılar. Bundan dolayı Salı gününden itibaren Belediye önünde belirli saatlerde oturma eylemi yapan işçiler, haksız ve hukuksuz gördükleri bu işten çıkarmaya karşı dayanışama çağrısı yaptı.

İşten atılan işçilerden Mikail Peşen, son dört senedir belediyeye verdiği hizmete dikkati çekerek, SMS yolluyla gerekçesiz bir şekilde işten çıkarılmayı kabul etmeyeceğini söyledi. Peşen, “Bu kadar hizmete karşın bizi kapı dışarı etti. O günden beri işe dönmek için ellimizden geleni yaptık fakat kimse bize bir şey demiyor. Neden çıkarıldığımız da söylemiyorlar. Bizden sonra bizim yerimize 13 kişiye işe aldılar. Bu kadar hizmetten sonra neden bizi çıkarıp başkalarını işe aldılar” diye konuştu.

‘EN SON BİZİ İŞTEN ÇIKARDILAR’

İşe tekrardan geri alınmak için belediyeden yetkilerle görüşmek istediklerini ancak kimsenin kendilerini muhatap almadığını ifade eden Peşen, “Binaya giriyoruz kimse yardımcı olmuyor. Destek hizmet müdürüne gidiyoruz bizleri muhatap dahi almıyorlar. Biz hakkımızı arıyoruz, bizi neden işten çıkardılar. Şayet ihtiyaç yoksa neden başkalarını işe aldılar. Yapılan onca haksızlığa karşın çalıştık. Yeri geldi yol parası, yemek parası verilmedi bir şey demedik. Gereksiz kesintiler yaptılar sesimizi çıkarmadık. En son bizi işten atılar” diye belirtti.

Otobüs sürücüsü olduklarını belirten Peşen, yeni işe alınanlarla farklarını yetkililere sorduklarını, yetkililerin ise “Bunlar operatör” yanıtı verdiğini kaydetti. Peşen, bu vaziyete, “Biz otobüs sürücüsüyüz. Kepçe, uçak kullanmıyoruz. Bizi işten çıkarma gerekçesi olarak bunu söylüyorlar. Bu bir gerekçe olamaz” diye reaksiyon gösterdi.

‘HAKLARIMIZI ALANA KADAR’

İşten çıkarılma şeklinin hukuka ters olduğunu sözlerine ilave eden Peşen, “Hakkımızı arayacağız. İhtiyaç duyulan yargı mercilerine müracaatımızı yapıyoruz. Sesimizi duyan olursa lütfen bize yardımcı olsun. Beş tane çocuğum var. Üç tanesi de okula gidiyor. İşsiz kaldığım süreci vaziyetleri ne olacak? Oturduğum hanesi kirası ise bin 300 lira. İşim olmazsa bunu nereden getirip vereceğim. Çalışmazsam açıkta, aç kalırım. Bizi çaresiz bir şekilde bıraktılar. 10 gündür burada hakkımızı almak için oturuyoruz. Yetkililer sesimizi duysunlar. Haklarımızı bulana kadar gelip oturacağız” dedi.

KILIÇDAROĞLU SÖZ VERMİŞTİ

Gerekçesiz işten atıldığını ifade eden işçi Abdürrahim Kargı da yaşanan vaziyetin haksız ve hukuksuz olduğunu belirtti. 5 buçuk senedir belediye bünyesinde hizmet verdiğini anlatan Kargın, bu hizmete karşılık tavrın bu olmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdi. İşten atılma gerekçelerini öğrenmek için yetkililerle iletişime geçmeye çalıştıklarını ancak hiçbir şekilde müzakerenin sağlanmadığını vurgulayan Kargın, şunları söyledi: “Sabah akşam demeden her türlü umutsuzluğa karşın işimizi layıkıyla yerine getirdik. Herkesin borcu, çektiği kredisi var. Çoluk çocuğu var. Kemal Kılıçdaroğlu hiçbir işçinin işten çıkarılmayacağını konusunda herkesin içinde söz vermişti. Ne oldu? Bu salgın vaziyette sokağa atıldık. Çaresiz bir şekilde bırakıldık.”

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Karacadağ pirincinin adı var ama para etmiyor

Ünlü Karacadağ pirincini yetiştiren çiftçiler, tüm üretim zorlukları ve artan girdi maliyetlerine rağmen pirinç alım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir