Home / Gündem / Çeşme Çevre Platformu’ndan Güral Porselen’e tepki

Çeşme Çevre Platformu’ndan Güral Porselen’e tepki

Çeşme Etraf Platformu, Güral Porselen’in Germiyan‘da yapacağı RES projesine reaksiyon gösterdi.

İzmir’de Çeşme Etraf Platformu, Güral Porselen Çeşme Germiyan’da inşa ereceği Rüzgar Enerji Santrali (RES) projesine ait medya izahı yaptı. Konak Kazasında bulunan YKM önünde yapılan izaha çok sayıda etrafçının yanı sıra Halkların Demokratik Partisi (HDP) azaları de destek oldu. “Hayat Alanlarımızda RES, Taş Ocağı ve Balık Çiftliği İstemiyoruz’’ pankartının açıldığı izahta, ‘’Dağlarımda Zulüm Var’’ ve “Etraf Düşmanı Güral Porselen Germiyan’dan Defol’’ dövizleri taşındı.

DAĞLARI DELDİLER

İzaha öncesi sosyolog Engin Öner, kısa bir izah yaptı. Güral Porselen’in dağları işgal ettiğini vurgulayan Öner, ‘’2016 seneninde mahkemeye verdik. 4. İdare Mahkemesi bu bölgenin hassas ve savunması gerekir. ÇED olmadan buraya bir şey yapamayacağız. Vali ise bugün ÇED olmadan da tribün sayısını dörtten üçe düşürerek RES yapılabileceğini söylüyor. Hile ile kamuoyuna yalan söylüyor. Ormanlarımızı, dağlarımızı kepçelerle delik deşik ettiler” diye belirtti.

BOYKOT ÇAĞIRISI

Çeşme Etraf Platformunu yerine basın metini Ahmet Güler okudu. İzmir Valisi’ne çağrı yapan Güler, Güray Porselen’in para kazanması kamu faydası olmadığını anımsattı. SİT savunması altında ki yapıtların savunması gerektiğini vurgulayan Güler, “Geçtiğimiz Ağustos ayının ortasında, Germiyan, Güvercinlik Ovasına ve ovaya hakim Kislecik Tepesine, ağır iş makineleri ile girildiğini gördük ve şaşırdık. Güral Porselen’i boykot etmeye çağırıyoruz” diye konuştu.

Etrafçılar, Güral Porselen tarafından üretilen tabakları kırarak şirketi nümayiş yaptı.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

AKP’liler AİHM Başkanı ile ilgili paylaşımları sildi

AKP Kadın Kolları Başkanlığı, AİHM Başkanı Robert Spano’nun Mardin ziyaretinde birlikte çektirdikleri fotoğrafları tepkiler üzerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir