Home / Gündem / Gözaltına alının 90 yaşındaki Hasan Hoca serbest bırakıldı

Gözaltına alının 90 yaşındaki Hasan Hoca serbest bırakıldı

Demokrasi, insan hakları ve sendikal alanında uzun yıllar mücadele veren 90 yaşında olan emekli öğretmen Hasan Basri Aydın, daha önceki bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasıyla gözaltına alındı. Gözaltına alınma kararı verilen Aydın, cezaevine gönderilmeden serbest bırakıldı.

Demokrasi ve insan hakları alanında uzun yıllar mücadele yürüten ve etrafı tarafından “Hasan Hoca” olarak tanınan emekli edebiyat öğretmeni Hasan Basri Aydın (90), sıhhat meseleleri hasebiyle Malatya’dan geldiği İstanbul’da daha önceki bakanlar Cemil Çiçek ve Şevket Kazan’a hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye gönderilen Aydın’ın gözaltına alınmasına karar verildikten saatler sonra serbest bırakıldı.

SERBEST BIRAKILDI

Aydın gözaltına alınmasına gerekçe gösterilen daha önceki mahkeme kararının eriştirilmesi üzerine cezaevine girmeden serbest bırakıldı.

‘BENDEN KORKAN DEVLET BİTMİŞ’

Cezaevine götürüldüğü sırada izah yapan Aydın, “Benden korkan bir devletten ne beklenir? Bitmiş” diye konuştu.

Gazeteduvar’ın haberine göre, İstanbul Hava meydanı’nda gözaltına alınan Aydın, buradan Gaziosmanpaşa Adliyesi’ne getirildi. 90 yaşındaki Aydın’ın hakkındaki davaların düştüğü ancak adli sicilden resmi olarak silinmediği için gözaltına alındığı öğrenildi.

1954 seneninde öğretmenliğe başlayan Hasan Basri Aydın öncelikle 1960 seneninde Menderes hükümetine karşı yapılan talebe eylemlerinde gözaltına alındı. Daha sonra çeşitli defalar gözaltına alınan ve sürgün edilen Aydın, 1981 seneninde İçişleri Bakanlığı tarafından yurttaşlıktan çıkarılmıştı. Aydın’ın bu dönemi anlattığı Haymatlos isimli bir kitabı bulunuyor.

Aydın, son olarak cezaevinde bulunan iki tutuklunun rehabilitasyonlarına başlanmadığı gerekçesiyle dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Reisicumhur ile ilgili yazdığı arzuhal ve yazıdan dolayı 2011 seneninde aldığı 1 sene ve 1 yıl 2 aylık mapus cezası nedeniyle cezaevine girmişti. Aydın’ın geçmiş yıllarda da yazdığı yazılar ve dilekçeler nedeniyle 27 kez hapse girdiği biliniyor. Tiyatro sanatçısı Levent Kırca onun hayatını konu edinen “Haymatlos” isimiyle bir tiyatro oyunu sergilemişti.

Aydın, uzun yıllar demokrasi, insan hakları ve sendikal alanda mücadele yürüttü.

“Tanrıya Mektuplar” isminde da bir kitabı bulunan Aydın’ın Alzheimer hastası olduğu ve ciddi sağlık meseleleri nedeniyle hayatını tek başına sürdürmesinin olanaksız olduğu dile getirildi.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

AKP’liler AİHM Başkanı ile ilgili paylaşımları sildi

AKP Kadın Kolları Başkanlığı, AİHM Başkanı Robert Spano’nun Mardin ziyaretinde birlikte çektirdikleri fotoğrafları tepkiler üzerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir