Home / Siyaset / Kılıçdaroğlu: Demirtaş ve Kavala Erdoğan’ın isteğiyle hapiste

Kılıçdaroğlu: Demirtaş ve Kavala Erdoğan’ın isteğiyle hapiste

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP’nin tutuklu daha önceki Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve iş insanı Osman Kavala’nın AKP’li Reisicumhur Tayyip Erdoğan’ın isteğiyle mapusta tutulduğunu söyledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, video konferans yoluyla medyaya kapalı toplanacak Parti Meclis (PM) toplantısı öncesi gündeme değin izahlarda bulundu. Koronavirüs (Kovid-19) salgınında artan olay sayılarına değinen Kılıçdaroğlu, “Yaşadığımız süreçte koronavirüs verilerinin gerçek olmadığını, bunların daha fazla olduğunu ben de biliyorum. Vaka sayıları da ölü sayıları da gerçeği yansıtmıyor ve bunu herkes biliyor. Fakat mücadelemizi sürdüreceğiz” diye konuştu.

Bir marketteki alarm takılı zeytinyağı ve bebek maması görsellerini gösteren Kılıçdaroğlu, “Türkiye’yi bu tablo ile karşı karşıya getiren kim” diye sordu. AKP’li yurttaşlara seslenen Kılıçdaroğlu, “Sarayın bekçiliğini yapanlara saygı göstermeyin. Türkiye bunu hak etmiyor. Bir kişi çocuğunu beslemek için mama çalıyorsa Türkiye’nin oturup düşünmesi gerekli” dedi.

‘ÇIK MİLLETE İZAH ET’

Kılıçdaroğlu, mevcut ekonomik kriz üzerinden AKP Genel Başkanı ve Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’a yüklenerek, “Türkiye’yi bu ekonomik buhrandan nasıl çıkaracağını çık milletin önüne madde madde izah et. İzah edemiyorsan bana şunu söyle, ‘Ey Kılıçdaroğlu ben izah edemedim, sen izah et.’ Ben izah edeceğim. Zira ben ülkemi seviyorum” ifadelerini kullandı.

Yarın duruşması görülecek Oda TV davasına da değinen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın Oda TV’ye karşı özel bir “alerjisi” olduğunu kaydetti. Tele1’e verilen ekran karartma cezasına da reaksiyon gösteren Kılıçdaroğlu, devamında şunları söyledi: “Osman Kavala, AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ ‘hak ihlali var’ diyor, bu dosyada yeniden içerideler. Niçin içeride? Erdoğan istedi diye. Selahattin Demirtaş. AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ ‘tutuklu politik salıverilmeli’ diyor. Anayasa’ya göre de AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ kararlarının iç hukuka göre üstünlüğü var. Fakat Erdoğan diyor ki ‘içeride kalsın.’ Sanıyor ki Osman Kavala da Selahattin Demirtaş da ‘ben ettim sen etme’ diyecekler. Katiyen demezler. Haksız yere içeride tutulanlar içeride kaldıkları müddeti göğüslerinde hep bir haysiyet madalyası olarak taşıyacaklardır.”

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Öcalan’ın avukatlarından AİHM Başkanı’na çağrı

Türkiye’ye gelen AİHM Başkanı Robert Spano’ya yönelik çağrıda bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, ziyareti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir