Home / Ekonomi / SF Trade patronun tazminat istediği işçinin davası ertelendi

SF Trade patronun tazminat istediği işçinin davası ertelendi

SF Trade Tekstil’de sendikaya aza oldukları için işten atılan ve patron tarafından haklarında 200 bin liralık tazminat davası açılan Pınar Acemi’un ilk duruşması ertelendi.

İzmir Gaziemir Serbest Bölgede beynelmilel markalara imalat yapan SF Trade Tekstil’de Deriteks’e aza olduğu için işten atılan 4 kadın işçiye tazminat davası açıldı. SF patronu her bir kadın işçiye, “haksız rekabete sebep olmak” ve “şirketin bilgilerini paylaşmak” suçlamalarıyla 100’er bin TL parasal 100’er bin TL içsel olmak üzere kişi başı 200 bin TL’lik dava açtı. İşten atılan Pınar Acemi ile ilgili açılan davanın ilk duruşması İzmir Bölge Adliye 7. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görüldü. Açılan davaya Deriteks Sendikası İzmir Şube idaresi ve üye işçiler, Emek Partisi (EMEP) İzmir Şehir Başkanı Emine Uyar ve Sosyalist Yine Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Cavit Uğur destek oldu.

Koronavirüs önlemlerinden dolayı mahkeme salonuna avukatlar ve Pınar Acemi dışında kimse alınmadı.

Duruşmaya avukatlar şahitlerin dinlenmesi ve kanıtların toplanması için müddet istedi. Patron vekilinin işçilerin ve sendikanın sosyal medya hesaplarından paylaşım yapmaması talebini ise mahkeme kurulu reddetti. Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme kurulu, şahitlerin dinlenmesi ve delilerin toplanması için duruşmayı 24 Aralık’a ertelendi.

‘GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ’

Duruşma öncesi İzmir Bölge Mahkemesi binası önünde izah yapan Deriteks İzmir Şubesi Başkanı Makum Alagöz, SF Trade’de 2015’ten beri sendikal mücadelenin devam ettiğini belirterek, “Biz takriben 230 gün kapı önünde mücadele ettik. Patron bununla kalmadı. Açılan bu dava 1800 senelerinde Amerika’da sarı köpek davası isimi altında açılan bir dava. Eşi benzeri olmayan bir dava. 4 kadın işçiyi psikolojik olarak baskıya uğratmaya çalışıyor. Ne yazık ki bu yasanın bu davayı açması dahi garip. Asıl tartışılması şart olan konulardan biri bu. Biz bu gibi davalarda katiyen geri adım atmayı düşünmedik, düşünmeyeceğiz” diye konuştu.

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Karacadağ pirincinin adı var ama para etmiyor

Ünlü Karacadağ pirincini yetiştiren çiftçiler, tüm üretim zorlukları ve artan girdi maliyetlerine rağmen pirinç alım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir