Home / Siyaset / Sürücü: Urfa TEM Şube ile ilgili soruşturma açılacak mı?

Sürücü: Urfa TEM Şube ile ilgili soruşturma açılacak mı?

Urfa TEM Şube’de 4 Eylül’den bu yana gözaltında tutulan 3 kişinin işkence gördüğü iddialarını Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, İçişleri Bakanlığı’ndan işkence iddialarıyla soruşturma açılmasını istedi.

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde 4 Eylül’de yapılan ev baskınlarında gözaltına Hamdullah Esen (55), Tayip Temel (52) ve Mehmet Sait Yardımcı’nın (60), tutuldukları Urfa TEM Şube’de işkenceye maruz kaldığı iddiaları Meclis gündemine taşındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, daha önce işkence ile gündeme gelen Ceylanpınar ve Halfeti olaylarını hatırlatarak, sürekli işkence iddiaları ile gündeme gelen Urfa TEM Şubesi hakkında soruşturma açılmasını istedi.

HDP’li Sürücü’nün konuyla verdiği önergede, “Gözaltındaki müvekkillerin avukatlarından olan Avukat Sezai Akın da gözaltındaki müvekkili Mehmet Sait Yardımcı ile bir görüşme gerçekleştirmiş ve müvekkilinin kendisine işkence yapıldığını söylediğini açıklamıştır. Av. Sezai Akın müvekkilinin üzerinde kan izi, vücudunun belli noktalarında morarma ve elbiselerinin yırtıldığını kamuoyu ile paylaşmıştı. Sağlık kontrollerinin 10 metre uzaklıkta yapıldığı ve işkence izlerinin sağlık raporuna yansıtılmadığını ifade etmiştir” denildi.

HALFETİ VE CEYLANPINAR HATIRLATMASI

Daha önce Ceylanpınar ve Halfeti’de yapılan ev baskınları ile gözaltına alınan yurttaşların işkence gördüğü ve yaşananların kamuoyuna yansıdığı hatırlatılan önergede, “Hatta açık açık karakol bahçesinde işkence sürdürülmüş ve kadınlara cinsel işkenceler yaşatılmıştır. Urfa TEM Şubesinin 1990’lar da, karakollara girenlerin işkencelerden geçirildiği, akıbetinin meçhulleştiği ve ülkenin bağlı olduğu uluslararası antlaşmaları çiğneyen dönemi örnek almasını insanlık onuru adına endişe ile izlemekteyiz. Konu ile ilgili olarak delillere dayalı kuvvetli işkence iddialarının araştırılması aksi ispatlanmadan işkenceyi yaptığı ileri sürülen birimlerin görevlerinden alınarak kapsamlı bir soruşturmanın yürütülmesi elzemdir” diye belirtildi.

Sürücü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları sordu:

“* Urfa TEM Şubesi’nin sorgu yöntemi olarak her türlü işkenceyi kullandığı iddiaları doğru mudur?

* Daha önce Halfeti’de basına yansıyan işkence görüntüleri hakkında bir görevden alma uygulanmış mıdır? Yoksa söz konusu işkence zanlıları halen görevlerine devam etmekte midir?

* Viranşehir’de gözaltına alınan yurttaşların avukatlarının kamuoyuna aktardığı işkence ifadelerini ihbar olarak kabul ediyor musunuz?

* Bakanlığınız sık sık işkence iddiaları ile gündeme gelen Şanlıurfa TEM Şubesi hakkında soruşturma yürütecek midir?

* Bakanlığınıza bağlı bir kurumda yaşanan kuvvetli işkence iddiaları ve işkencenin sağlık raporuna işlenmesinin engellenmesi hakkında kamuoyunu bilgilendirecek misiniz?”

hakkında admin

Ayrıca Kontrol Et

Öcalan’ın avukatlarından AİHM Başkanı’na çağrı

Türkiye’ye gelen AİHM Başkanı Robert Spano’ya yönelik çağrıda bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları, ziyareti …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir