Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ABD’den DSG ile ilgili yeni açıklama

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararına tepki olarak istifa eden eski Savunma Bakanı James Mattis’in yerine vekaleten atanan Patrick Shanahan “Kuzeydoğu Suriye’deki ortaklarımız SDG ile önemli görüşmeler içindeyiz” dedi.

Patrick Shanahan’ın ‘bakan vekili’ sıfatıyla düzenlediği ilk basın toplantısında gündem maddeleri Suriye ve Venezuela oldu.

Suriye’de en karmaşık denklemin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) kontrolündeki kuzeydoğuda olduğuna işaret eden Shanahan, “Pek çok tartışmalı konu var ama dosyaya bakanların çözüm bulunacağına dair güveni yüksek” ifadelerini kullandı.

Shanahan’ın basın toplantısından önemli satır başları şunlar:

“Henüz çekilmenin erken aşamalarındayız. Planlanmış, koordine edilmiş ve disiplinli bir çekilme olacak” diyen Shanahan, şöyle devam etti:

“DAİŞ artık Suriye’de yönetim gücünü kaybetmiş durumda. DAİŞ liderliğinin büyük bölümünü ortadan kaldırdık. Mali kaynaklarını büyük ölçüde zayıflattık. Artık kilit bölgeleri kontrol etmiyorlar. Bundan iki yıl önce kontrollerinde olan toprakların yüzde 99.5’luk bölümü Suriyelilere geri verildi. Birkaç hafta içinde bu oran yüzde 100 olacak.”

“KARMAŞIK BİR SINIR VAR”

İlgili taraflar görüşmelerin devam ettiğini belirten Shanahan, şunları kaydetti:

“Kuzeydoğu Suriye karmaşık bir sınır. Sınırın bir tarafında 3.5 milyon mülteci var, diğer tarafında ise büyük sayıda yerlerinden edilmiş kişi var. Askerden askere pek çok konuşma oluyor, dışişleri bakanlıkları arasında da keza.

Özel Temsilci Büyükelçi James Jeffrey şu an bölgede. Suriye’nin bu bölgesine destek için Avrupa başkentlerinde devam eden çok önemli görüşmeler var. Aynı şekilde kuzeydoğu Suriye’deki ortaklarımız DSG ile önemli görüşmeler içindeyiz.”

Bunları da beğenebilirsin