Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ABD, İdlib’de Rus ve İran hedeflerini de vurabilir

ABD’nin Suriye topraklarında konuşlandırılan Rus ve İran birliklerine doğrudan saldırıda bulunabileceğini ileri sürüldü.

ABD’nin Suriye topraklarında konuşlandırılan Rus ve İran birliklerine doğrudan saldırıda bulunabileceğini ileri sürüldü. Suriye ordusu ve Rusya ile İran’ın önceki gün Tahran’da Türkiye ile birlikte yaptıkları zirveden operasyonun yapılacağı güçlü bir şekilde vurgulanmıştı.

Amerikan The Wall Street Journal gazetesi, ismini açıklamadığı ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye rejiminin olası bir kimyasal saldırısı durumunda, Suriye’de bulunan Rus ve İranlı kuvvetlere karşı doğrudan saldırı bulunmayı gündemine aldığını yazdı. Söz konusu kaynaklara göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İdlib operasyonu için kimyasal silah kullanımana onay verdi, bu da Amerikan güçlerinin misillemede bulunabileceği anlamına geliyor. Öte yandan gazetenin aktardıklarına göre, bahsi geçen iddialar henüz resmi görevlilerce teyit edilmedi. Gazete, Pentagon’un farklı askeri senaryolar geliştirdiğini de aktardı. Ancak Trump, Esad’ı destekleyen Rus veya İran kuvvetlerinin saldırısı halinde bir misillemede bulunup bulunmayacağı konusunda henüz bir karar vermiş değil.

Pentagon, geçen hafta İdlib’deki cihatçıları ‘imha etmek’ için  Moskova ile işbirliğine gidilmeyeceğini açıklamıştı.

Trump İdlib konusunda çok sert

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz hafta Suriye konusunda bir kez daha vites değiştirdi ve rejimi İdlib vilayetine yönelik olası bir askeri operasyonu konusunda uyardı.

Twitter’dan yaptığı açıklamada Trump, Suriye rejiminin Rusya ve İran’ın desteğiyle ülkenin kuzeybatısındaki İdlib’e “pervasızca” saldırmasının yüz binlerce insanın ölümüyle sonuçlanacağını, bunun “büyük bir insani hata” olacağını belirtti. İdlib, ülkede muhaliflerin elinde kalan son kale.

Trump, böyle bir operasyonun dünyayı “çok ama çok ” öfkelendireceğini de ekledi.

ABD Başkanı, birkaç ay önceden ülkesinin Suriye’de sahaya daha fazla müdahil olmasını istemediği izlenimi vermeye başlamıştı.

Nisan ayında ABD askerlerini bölgeden geri çekeceğini söyleyen Trump, savaşın yol açtığı hasarı gidermek için verilecek 230 milyon dolarlık yardımı da iptal etti. Trump’ın İdlib konusundaki yaklaşımı, Suriye ordusunun Doğu Guta bölgesinde kimyasal silahla saldırı gerçekleştirdiğine yönelik iddialarına olan tepkisini anımsatıyor.

Saldırılardan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı sorumlu tutan Trump, rejim hedeflerine sınırlı hava operasyonları düzenlemişti. Trump zehirli gaza maruz kalmış çocukların rahatsız edici görüntülerini içeren paylaşımlarıyla duygusal bir tepki ortaya koymuştu. Böylece Suriye’de kimyasal silah kullanımının “kırmızı çizgisi” olduğunu söylemesine rağmen duruşunu koruyamadığı yönünde eleştirilen eski Başkan Barack Obama’dan da daha iyi bir politika yürüttüğü izlenimini verecekti.

Bunları da beğenebilirsin