Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ABD Kongre üyelerinden Rojava açıklaması

Pentagon’u ziyaret eden ABD Kongre üyeleri, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinden sonra bu ülkedeki durumun da Irak’a benzemesi konusundaki endişelerini paylaştı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme kararı aldıklarını açıklamasından sonra Koalisyonun Sözcüsü Albay Sean Ryan, dün çekilme sürecinin başladığını duyurdu.

Ancak ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise, çekilmenin sözkonusu olmadığını ancak bazı askeri techizatların yerlerinin değiştirildiğini belirtti.

Trump’ın bu kararı ABD’de büyük yankı uyandırdı. Karara karşı çıkan Jim Mattis Savunma Bakanlığı görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz Cuma günü Pentagon yetkilileri ABD Kongresi’ni ziyaret ederek Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörlerin konu hakkındaki kaygılarına cevap verdi. Toplantının ardından ABD basınına konuşan bazı Kongre üyeleri Suriye konusunda cevapsız kalan birçok soruları olduğunu açıkladı.

Kongre üyeleri özellikle de IŞİD’e karşı Koalisyon güçleri ile omuz omuza savaşan Kürtlerin geleceği ile ilgili endişelerini paylaştı.

ABD’li güvenlik uzmanı Michael Pregent, Obama’nın Irak’tan çekilme kararı ile Trump’ın Suriye’den çekilme kararını karşılaştırdı.

Rûdaw’a konuşan Pregent, “Başkan önümüzdeki yıl yapılacak seçimleri düşünüyor ama bir yandan da IŞİD’in yeniden hortlaması tehlikesi var. Bu, Başkan Obama’ya yaptığı eleştiri ile aynı konuma düşmek anlamına gelir. Başkan Trump, Obama’nın Irak’tan çekilme kararını vakitsiz diye eleştirmiş ve IŞİD’in doğmasına neden olduğunu savunmuştu. Bu durumda Başkan kendisini de aynı eleştirlerin hedefi haline getirmiş durumda” dedi.

ABD Uluslal Güvenlik Danışmanı John Bolton, geçtiğimiz hafta İsrail’de yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesinin IŞİD’in yok olmasına ve Kürt müttefiklerin korunmasına bağlı olduğunu açıkladı.

Bunları da beğenebilirsin