Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ABD’den Mınbiç, YPG ve tampon bölge açıklaması

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey internet üzerinden düzenlediği basın toplantısında dünya genelinden gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Jeffrey, “Öncelikle çekilme konusunda ortada bir takvim yok. İkinci olarak da eğer bir askeri operasyondan bahsediyorsanız maliyet konusu son derece karmaşık bir meseledir. Bizim Suriye’deki operasyonlarımızın toplam maliyeti geçen yıl itibariyle 2 milyar dolara ulaştı. Bu 700 milyar dolarlık savunma bütçemiz içerisindeki küçük bir kalem” açıklamasında bulundu.

‘Tampon Bölge ve Türkiye’

Türkiye’nin Suriye’de tampon bölge kurulması ve kontrolüne ilişkin bir soruya Jeffrey, “Öncelikle diplomasi, diplomasidir ve siz farklı pozisyonlar alır ve stratejiler ve çözümler arasında bağlar kurmayı denersiniz. Başkan Trump, Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu son derece net olarak anladığını ortaya koydu. Türkiye, Kuzey Suriye’de DSG içerisinde, Kürtlerin idaresindeki ortağımız YPG güçlerinin, PKK’yle ilişkili olduğu konusunda endişelere sahip. Bu nedenle de Türkiye’nin haklı güvenlik kaygıları var” dedi.

‘Kürtlere uygunsuz muamele olmamalı’

Kürtlere uygunsuz muamele olmamalı diyen Jeffrey, “Başkan ve bizler Türkiye’nin güvenlik kaygılarını gidermek konusunda söz verdik. Ancak ayrıca bizlerle birlikte Esad’a ve IŞİD’e karşı duran Kürt halkına yönelik uygunsuz bir muamelenin olmaması gerektiği konusunda da son derece kaygılıyız. Dolayısıyla her iki tarafın endişeleri konusunda son derece dikkatliyiz ve bir çözüm bulacağımıza inanıyoruz ancak henüz bunu sağlayabilmiş değiliz” sözlerini dile getirdi.

’Menbiç Yol Haritası: Zor bir iş’

Türkiye ile Amerika arasındaki Menbiç yol haritasına yönelikte konuşan ABD’li Jeffrey, “Menbiç yol haritasında ilerleme sağladık. Bu yol haritası Türkiye’nin mevcut güvenlik kaygıları, bizim güvenlik kaygılarımız ve elbette Münbiç’in istikrarları hale getirilebilmesi üzerine tasarlandı. Yine de Türkiye’yle YPG güçlerinin bölgeden çekilmesine yönelik bir yol haritamız var. Ayrıca Türklerle bölgede yürüttüğümüz devriye görevimiz var ve son 3 ayda birçok defa bu devriyeler yapıldı. Amerikan ve Türk askerleri bir savaş alanında ülke içerisinde hareket ediyorlar bu karmaşık bir durum. Savaş alanının ortasında güvenlik güçlerinin idaresini değiştirmek de son derece zorlu bir iş” dedi.

“IŞİD tekrar dirilebilir”

Jeffrey, terör örgütü IŞİD’in her ne kadar elindeki son bölgeden de çıkarılmak üzere olduğunu söylese de örgütün hem Irak hem de Suriye topraklarında yeniden toparlanabileceğine yönelik ciddi kaygılarını olduğunu söyledi. ABD Suriye Özel Temsilcisi, Irak ve Suriye toprakları içerisinde uyuyan hücreler de dahil olmak üzere 15 ila 20 bin civarında IŞİD militanının bulunduğuna inandıklarını da dile getirdi.

Bunları da beğenebilirsin