Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ABD’den Rojava’ya yeni hamle

ABD, Rojava müttefiki YPG’nin denetimindeki bölgelerde yeni operasyonel noktalar ve üsler kuruyor.

Yerel kaynaklara göre ABD, Batı Kürdistan’da YPG’nin denetimindeki bölgelerde yeni operasyonel noktalar ve üsler kurarak askeri varlığını güçlendiriyor.

Ekim 2015’te başlayan üs kurma faaliyetleri çerçevesinde Haseke’de 2 hava üssü inşa eden ABD, Rakka ve Menbic’te de toplam 8 operasyonel askeri nokta oluşturmuştu. ABD, Temmuz 2017’den bu yana toplam 5 yeni üs ve operasyonel nokta daha kurdu. Bunlardan 2’si Menbic’te, Fırat Kalkanı güçlerine yakın bölgede inşa edildi. Rakka’nın kuzeyindeki Tel Ebyad ilçe merkezinin güneybatısında 2 askeri nokta kurdu.

ABD, Irak sınırında yer alan enerji zengini Deyr ez Zor ilinin YPG kontrolündeki kısmında da bir üs inşası tamamlandı. Deyr ez Zor’un güneydoğusundaki Saban petrol ve gaz sahasının güneyinde, Yeşilköy olarak anılan ve villa tipi yapılardan oluşan yerleşimin kuzeybatısındaki arazide üs kuruldu. Fırat Nehri’ne yaklaşık 10 kilometre mesafedeki alan, Saban petrol ve gaz sahası ile Tanakrafinerisini ve Omer petrol sahasının ana havzasının kuzeyine açılan yolun birleşme noktasını kontrol ediyor.

Bunları da beğenebilirsin