Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Abdullah Öcalan ile ilgili yeni gelişme

PKK Lideri Abdullah Öcalan ile ilgili yeni bir gelişme meydana geldi.

HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan’ın, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a dönük tecridin araştırılmasına için Meclis Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesi, metinde “kaba ve yaralayıcı sözler” yer aldığı gerekçesiyle iade edildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ömer Öcalan, İmralı Cezaevi’nde kalan PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit koşullarının araştırılması ve yerinde incelemelerde bulunması talebiyle 14 Eylül’de Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi sundu. Ancak HDP’li vekilin sunduğu önerge, Meclis Başkanlığı tarafından kabul edilmeyerek, geri iade edildi.

Gerekçe olarak ise, başvuru metninde “…çözüm değil, çatışma tercih edilmiştir.”, “…barışta değil, savaşta ısrar edileceğinin göstergesi olmuştur.”, “..mutlak tecrit koşullarını almıştır.”, “…KHK rejimiyle de hukuka aykırılığa yasal bir nitelik kazandırılmıştır.”, “tutuklu ve hükümlü haklarının tamamen çiğnendiği, insanlık dışı bir tecrit politikasının uygulandığı bu durum..”,”…bir insanlık suçu olan mutlak tecrit…” ifadelerinin yer alması gösterildi.
Bu ifadelerin “kaba ve yaralayıcı” olduğu belirtildi.

Önergenin iade edilmesi, İçtüzük 67’inci maddede yer alan “Başkanlığa gelen yazı ve önergelerde kaba ve yaralayıcı sözler varsa, Başkan gereken düzeltmelerin yapılması için, o yazı veya önergeyi sahibine geri verir” hükmüne dayandırıldı.

“Kaba ve yaralayıcı” bulunan ifadelerin metinden çıkarılarak içtüzüğe uygun hale getirilmesi halinde başvurunun işleme konulacağı kaydedildi.

Bunları da beğenebilirsin