Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Afrin için ÖSO’dan yeni iddia

Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı milis gruplar Afrin’de insan kaçırma ve hırsızlık yapmaya devam ederken şimdi de Afrin’in atalarının toprağı olduğunu iddiasında bulundular.

Sosyal medyada yayınlanan ve ÖSO milisleri tarafından kaydedilen görüntülerde, daha önce Batı Kürdistan’ın (Rojava) Afrin bölgesinde Kürtlerin mallarına el koyan ÖSO’ya bağlı milislerin bölgedeki toprakların atalarından kendilerine kaldığını söylediği görülüyor.

Suriye Mültecileri İnsan Hakları Örgütü tarafından yapılan açıklamada ÖSO’ya bağlı Sultan Murat grubunun Afrin’e bağlı Meydanke köyünde bulunan zeytin tarlalarına ey koyarak tarla çalışanlarını da gözaltına aldıklarını aktardı.

Açıklamada çiftçilerin zeytin ağaçları için vergi ödemediği takdirde ÖSO tarafından zeytin ağaçlarının yakılacağının bildirildiği ifade edildi.

İSİMLER DEĞİŞTİRİLİYOR

18 Mart’ta Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), “Zeytin Dalı” operasyonu kapsamında girdiği Afrin’de cadde ve sokak isimleri değiştirilmeye başlandığı haberleri gelmişti.

ÖSO’ya bağlı milis gruplar Newroz Dörtyolu’nun adını Selahaddin Eyyubi, Kawa Dörtyolu’nun adının Zeytin Dalı, Niştimani Dörtyolu’nun adının da Şehitler Dörtyolu olarak değiştirdi.

Son olarak da Afrin’in Seray Meydanı’nın adı “Recep Tayyip Erdoğan Meydanı” olarak değiştirilmişti.

20 Ocak’ta TSK ve Türkiye destekli grupların Afrin’e başlattığı operasyon 18 Mart’ta bölgenin kontrol edilmesiyle son bulmuştu.

Bunları da beğenebilirsin