Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Barzani: Savaşa mecbur bırakılırsak…

Başkan Mesud Barzani, Erbil ve Bağdat arasında her zaman barış ve diyalogdan yana olduklarını söyledi.

“Savaşa karşıyız” ifadesini kullanan Başkan Barzani, “Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin her zaman barış içerisinde sürmesini isteriz. Biz savaşa karşıyız. Bağdat’la ilişkilerimizin her zaman diyalog ve barış içerisinde devam etmesini istedik ve istiyoruz. Ama bizi savaşa mecbur bıraktıklarında PDK Kürdistan halkını ve topraklarını korumaya yeminlidir” diye konuştu.

Başkent Erbil’de kentin ileri gelen şahsiyetleriyle bir araya gelen Başkan Mesud Barzani, Kürdistan, Irak ve bölgenin içerisinden geçtiği sürece dair değerlendirmelerde bulundu.

“Meseleyi Kürt – Arap sorunu haline getirmek istediler”

Halkın yüzde 93’nün ‘Evet’ dediği tarihi 25 Eylül bağımsızlık referandumundan sonra 16 Ekim’de Kerkük ihanetinin Kürdistan halkı üzerindeki etkilerine dair de konuşan Başkan Barzani’nin açıklamalarından satırbaşları şöyle:  “Bağdat’taki yöneticiler Kürdistan’la aralarında yaşanan sorunları kullanarak, Irak halkını Kürdistan halkına düşman etmek ve yöneticiler arasındaki sorunu Kürt-Arap sorunu haline getirmek istediler. Ama 12 Mayıs’ta yapılan seçimler ortaya çıkardı ki, halk o yöneticileri desteklemedi ve Irak halkı Kürdistan halkını cezalandırmak isteyen yöneticileri sandıkta cezalandırdı. Bazı kesimler referandum sürecinde PDK’ye siyasi ekonomik baskı uygulayarak halk desteğini kesmek istedi. Ancak 12 Mayıs seçimlerinde ortaya çıkan sonuçla, PDK Kürdistan ve Irak genelinde parti olarak birinci oldu.

‘Biz savaşa karşıyız, barıştan ve diyalogdan yanayız!

Erbil ile Bağdat arasındaki ilişkilerin her zaman barış içerisinde sürmesini isteriz. Biz savaşa karşıyız. Bağdat’la ilişkilerimizin her zaman diyalog ve barış içerisinde devam etmesini istedik ve istiyoruz. Ama bizi savaşa mecbur bıraktıklarında PDK Kürdistan halkını ve topraklarını korumaya yeminlidir.

Bağdat’ta Iraklı siyasiler ile Kürdistanlı siyasiler arasında ciddi diyaloglar yürütülüyor. Irak’ta yeniden tek başlı bir yönetimin oluşmaması için görüşmeler neticesine ulaşacak. Irak Parlamentosu’nda önümüzdeki dönemde önemli kararlar alınacak.

Parlamentoda Kürtlerin haklarının korunması gerekir. Tek başlı hükümet olmaması için çalışacağız. Alınacak kararlarda gerçek ortaklık, uyum ve devlet kurumlarında eşitlik esasları üzerine uzlaşacağız.

Kürdistan seçimlerine gelince, PDK’nin seçimlerden güçlü bir şekilde çıkarak, güçlü bir hükümet kuracağına inanıyorum. Bu şekilde Kürdistan’daki siyasi, ekonomik ve idari sorunların bir an önce çözümü için güçlü adımlar atacaktır. Biz her zaman bu milletin hizmetinde olduk ve bu millet için, amaçlarımız için gerekli olan her durumda can verdik. Milletimizin başaracağına olan inancım tamdır.”

Bunları da beğenebilirsin