Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Barzani’den cezalandırma açıklaması

Başkan Mesud Barzani, Kürdistan halkının haklarına ve referanduma karşı duran şovenistlerin, Irak halkı tarafından sandıkta cezalandırıldığını belirtti.

Bugün başkent Erbil’de Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP), kadro ve diğer yetkilileriyle bir araya gelen Başkan Barzani, Kürdistan, Irak ve bölgenin içinden geçtiği durum, referandum ve 16 Ekim olayları sonrası Kürdistan halkının karşı karşıya kaldığı gelişmeler hakkında konuştu.

Irak’ta alınan kararlarda ortaklık, yasamada anlamlılık ve kamuda denge prensiplerini bir kez daha vurgulayan Başkan, bunun şeffaf ve garanti mekanizmasına dayanması gerektiğini söyledi.

Stratejik kararların alınacağı ve Kürtlerin de dahil olacağı bir yüksek konseyin oluşturulması gerektiğine vurgu yapan Başkan Barzani, bu şekilde yönetimde karmaşa çıkmasının önüne geçilebileceğini ifade etti.

Başkan Barzani, 12 Mayıs’ta yapılan Irak parlemento seçimlerinde birçok tarafın, KDP’nin yenilgi almasını beklediğini ancak bütün engellemelere rağmen KDP üye ve taraftarlarının çalışmasıyla Irak ve Kürdistan genelinde birinci gelmeyi başardıklarını dile getirdi.

“Hepmiz peşmergeye borçluyuz. Çünkü sadece peşmerge denklemleri değiştirip Kürdistan’ı koruyabildi” diyen Başkan, “Iraklı vatandaşlar, parlamento seçimlerinde Kürdistan halkının haklarına ve referanduma karşı duran şovenist simaları cezalandırdı. Bu da Irak halkının şovenizmi reddettiğinin güçlü bir belgesidir” diye devam etti.

Kürdistan’da 30 Eylül’de yapılacak olan parlamento seçimlerine de değinen Başkan Barzani, bazı çevrelerin, halkın iradesinin ortaya çıktığı seçimleri erteleme girişiminde bulunduğunu ancak KDP’nin bu konuda taviz vermediğini vurguladı.

Başkan, KDP tabanı ve taraftarlarının başarı elde etmesi gerektiğini ve KDP’nin bu başarıyla yaşamın her alanında Kürdistan’da reformlar yapacağını söyledi.

Kerkük’teki mevcut durumun doğal ve kabul edilebilir olmadığını da söyleyen Başkan Barzani, Kerkük’ün birlikte yaşam şehri olduğunu ancak kentin Kürdistani kimliğinin değiştirilemeyeceğini ifade etti ve Irak seçimlerinin Kerkük’te KDP tarafından boykotunun, yaşanan askeri dayatamanın kabul edilemez olduğunu göstermek amacıyla yapıldığını dile getirdi.

Başkan Barzani ayrıca, toplantıya katılanların sorularını yanıtladı, önerilerini not etti.

Bunları da beğenebilirsin