Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Barzani’den yeni açıklama

Başkan Mesud Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) tarafından Erbil’deki Franso Heriri Stadyumu’nda düzenlenen mitingde konuştu.

25 Eylül 2017’de gerçekleştirilen Kürdistan bağımsızlık referandumun yıldönümünde Erbil’de halka hitap eden Başkan Mesud Barzani, “Bu kutlu günde, geçtiğimiz yıl aynen bu günde siz kendi oylarınızla geleceğiniz için karar verdiniz, tarih yazdınız ve iradenizi tüm dünyaya gösterdiniz. Oy kullanan o ellerinizi öpüyorum” dedi.

Her halkın kendi geleceğini tayin etmeye hakkı olduğunu söyleyen Başkan Barzani, “Siz de kendi geleceğinizi tayin etme karar verdiniz ama yanlış yorumladılar.

Size gelip sormaları gerekirdi. Niçin bağımsızlık istiyorsunuz? Bu milletin düşüncelerini niziçn sormadınız? Bunca Enfal, katliam ve yaşanan zulümlerden sonra biz tek seferde bağımsızlık ilan edeceğiz demedik. Bu bir süreç işidir” ifadelerini kullandı.

Irak anayasasının uygulanması ve ortaklık hukukuna uygun hareket edilmesi durumunda şuan hiçbir sorunun yaşanmıyor olacağını vurgulayan Başkan Barzani şöyle devam etti:

“Bizi cezalandırmak istediler. Sınırlarımızı kapatıp bize saldırdılar. Bizim onurumuzu kırmak istediler ama biz de ölsek bile onurumuzu çiğnetmeyiz dedik.

Size ve tüm Peşmergelere teşekkür ediyorum. Bu süreçte tekrar anlaşıldı ki, silah ve ateşle hiçbir sorun çözülmez. Sorunlar diyalog ve barış içerisinde çözülür.

Biz yeniden tüm kesimlere barış elimizi uzatıyoruz. 100 yıl daha savaşsak dahi çözüm aynıdır ve savaşla hiçbir fayda sağlanamaz.

12 Mayıs’ta gerçekleştirilen Irak Parlamento seçimlerinde sizler verdiğiniz oylarla KDP’yi Kürdistan ve Irak’ta 1’inci parti yaptınız. Ve başımızı yükselttiniz

Benim çekincem vardı. Irak halkı Kürdistan halkını cezalandırmak isteyen siyasetçilere oy verip onları tekrar güçlü bir şekilde sandıktan çıkarırlar mı diye düşünüyordum ama Irak halkı Kürdistan’a düşmanlık yapanları cezalandırdı. Irak halkına çok teşekkür ediyorum.

Ölümsüz lider Mele Mustafa Barzani’nin hikmet dolu bir bakış açısı vardı ve bize de bunu söylerdi. Hükümetlerin birbiriyle savaşması halkların savaştığı anlamına gelmez. Halkların birbiriyle savaşması küfürdür, suçtur. İktidarlar gelip geçer ama milletler kalır.

Buradan tüm kardeşlerime çağrı yapıyorum. Kürdistan’a terör ve hizmet yetersizliği sorunlarından dolayı sığınan Arap kardeşlerimize saygı duyun, onları kendi ailenizin bir ferdi olarak görün. Onlar sorunları çözülene kadar burada rahat bir şekilde yaşayacaklardır.

Biz diğer halklarla kardeşiz. Geçtiğimiz günlerde KDP’nin Irak Parlamentosu’ndaki grubuyla yaptığımız toplantıda da söyledim. Kürdistan halkının haklarını koruduğumuz gibi Basra, Necef, Bağdat ve Ramadi halkının da, Irak’ta yaşayan diğer halkların haklarını da, Türkmenlerin, Asuri, Keldani ve Ermenilerin haklarını da koruyup savunacağız.

Biz Kürdistan’da siyasi birlik sağlanması için çok mücadele ettik. Ve birliğimizi korumaya çalıştık ama bazı kesimler KDP’ye karşı duruş sergilediler. Birliğin bazı şartları vardır. Millet olmanın bazı şartları vardır.  O şartlar ülke ve millettir. Bu şartlar yerine gelmediğinde birlik ortadan kalkar ve 16 Ekim’de yaşandığı gibi ihanete uğrarız.

Bu ayın 30’unda Kürdistan Parlamentosu seçimleri var. Sizin karar vereceğiniz gün. Nasıl bir Kürdistan istiyorsunuz? Güvenlik, istikrar, kalkınma, yapılandırma ve tüm hizmetlerin büyüyerek devam etmesini istiyor musunuz. Ben istediğinize inanıyorum.

Peşmergelerin kanına vefa olarak sandıkların başına gidip, 183’üncü listeye oy vereceğinize inanıyorum.

Biz size karşı dürüst olacağımıza dair söz veriyoruz. Sizin başınıza bir sıkıntı geldiğinde, tehlikeye düştüğünüzde biz canımızı veririz ve sizi yalnız bırakmayız.

Peşmergeye selam olsun. Peşmergeye inanın. Hepinizi en içten duygularla selamlıyorum.

Son olarak, geleceğe doğru yürüyün ve asla boyun eğmeyin diyorum.”

Bunları da beğenebilirsin