Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

DAİŞ’ten kendi üyelerine intihar saldırısı!

Terör örgütü DAİŞ, Bağoz’da teslim olan üyelerinin ve ailelerinin toplandığı bölgeye intihar saldırısı düzenledi, altı kişi hayatını kaybetti.

Suriye’de DAİŞ’e yönelik operasyonların sürdüğü Bağoz’da teslim olan DAİŞ üyelerinin ve ailelerinin toplandığı noktaya intihar saldırısı düzenlendi.

Operasyonu yürüten ABD destekli Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından yapılan açıklamada, saldırıda altı kişinin hayatını kaybettiği, çok sayıda kişinin yaralandığı belirtildi. Verilen bilgilere göre, DSG’nin denetiminde toplanma noktasına getirilen kalabalığı hedef alan üç saldırgan üzerlerindeki patlayıcıları ateşledi. Saldırıda üç DSG’li de yaralandı.

Eylül ayından beri Bağoz’u kuşatma altında tutan DSG, sivillerin çoğunluğunun tahliye edilmesinin ardından geçen Pazar bölgeye kapsamlı bir harekat başlatmıştı.

Ancak hem sivillerin hem de DAİŞ üyelerinin sayısı tahminlerin üzerinde çıktığı için bu zamana kadar ertelenen operasyonun aynı nedenlerle şimdi de yavaş ilerlediği bildirildi. Adının açıklanmasını istemeyen bir DSG yetkilisi, DAİŞ üyelerinin siviller ve DSG güçlerinden oluşan 300 civarında kişiyi rehin tuttuğunu belirtti, ancak bu kişilerin serbest bırakılması için herhangi bir müzakere yapılmadığını da söyledi.

DSG Basın Sözcüsü Mustafa Bali ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada bir grup DAİŞ’linin Cuma günü teslim olduğunu bildirdi, ancak sayı vermedi. Perşembe günü DAİŞ üyeleri ve ailelerinden oluşan 1300 kişi DSG’ye teslim olmuştu.

Son aylarda DAİŞ’in kontrol ettiği bölgelerden on binlerce insan tahliye edilirken, Bağoz’u terk edenler yerleşimin kuzeydoğusundaki El Hol kampına sevk ediliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) kampın yaklaşık 67 bin kişiye ev sahipliği yaptığını ve bu kişilerin çoğunun kadın ve çocuklardan oluştuğunu belirtiyor. Kamptaki yardım görevlilerinin ifadelerine göre çadır, yiyecek ve ilaç sıkıntısı çekilirken, hastalıkların yayılmasından endişe ediliyor.

Bunları da beğenebilirsin