Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Devletsizlik, Kürt müziği, dengbêjlik ve Kürt sanatçı Hekimo

Kürt sanatçı Hekimo, sanat ve müziğin gelişmesi devlet sahibi olmakla ilgili olduğunu ifade ederek, Kürt müziği ve sanatının gelişmemesinin sebebi Kürtlerin devletsiz olmalarından kaynaklandığını söylüyor.

Kendinizden biraz bahs eder misiniz, Kürt sanatçı (hûnermend) Hekimo Kimdir?

1976 tarihinde Elazığı’ın Karakoçan ilçesinde doğdum. 1991’de Avrupa’ya gittim. Avrupa’ya çıktığımda henüz çocuk yaştaydım. 10 yıl Almanya’da yaşadım ve 2001’den bu yana Belçika’da yaşıyorum. İlk albümüm, 2010’de, ikinci albümüm ise 2015’de müzikseverlerle buluştu.

Müzik ile nasıl tanıştınız?

Babam bir dengbêjseverdi.  Aynı zamanda klasik dini Kürt Kasidelerini okurdu ve bizde büyük bir hayranlıkla dinlerdik. Babamın dengbêjliğe olan ilgisi benim küçük yaşta müzikle yakınlaşmama vesile oldu. O dönemlerde ilk satın aldığım Kürt dengbêjlerin kasetleri olmuştur. Bazı dengbêjleri yakından tanıma fırsatım olmasa da büyük bir hayranlıkla dinlerdim.

Avrupa’ya çıktıktan sonra Kürt dengbêj ve fokloruna olan ilgim daha çok artı. İlk başlarda bağlamaya ilgi duymaya başladım. Hiç bir Müzik eğitimini almadan kendim bağlama çalmayı öğrendim ve daha sonra kaval çalmaya başladım.

Ne zaman albüm çıkarmaya karar verdiniz?

Aslında ilk başlarda albüm yapma gibi bir fikrim yoktu. Doğrusu albüm yapma fikri sevgili mamoste Dilovan’la tanışmamla birlikte başladı. Onun tavsiyeleri ve yardımlarıyla albüm yapma fikri bende iyice oluştu. Yani her iki albümün çıkmasında sevgili mamoste Dilovan’ın büyük emeği ve katkısı oldu. Kendisine sizin aracılığınızla bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.

Yeni bir Klip yaptınız. Klipteki şarkınızın sözleri ve müziği kime ait? 

Şarkının sözleri ünlü Kürt şairi Feqiye Teyran’a ait. Müziği ise bana ait olan bir eser.  İkinci sorunuza gelirsek; doğrusu bu klip çalışmamız, birinci albümdeki bir eser idi. Sonra bu esere yeni bir video klip çektik. Ayrıca şu gerçeği söylemekte fayda var: ‘Eğer bu klip profesyonel imkanlarla yapılmış olsaydı, çok daha farklı ve çok daha başarılı bir eser ortaya çıkardı diye düşünüyorum. Buna rağmen klibin başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Sizce, sanatın müzikle ilişkisi nedir? Ya da siz sanat ve müzik ilişkisini nasıl yorumluyorsunuz?

Yeryüzünde hiç bir milletin müzikle alaka kurmadığını söyleyemeyiz. Her millet ve her medeniyetin spritüal dünyasının müzikle dışarıya yansıdığını söyleyebiliriz. Yani, müzik bir medeniyetin ve bir insan topluluğunun duygu ve düşünce dünyasını ya da mirvanasını en güzel şekilde icra etme haline sanat denilir.

Biliyorsunuz dünya müzik ligine damgasını vuran ve tüm halklar tarafından dinlenen çok sayıda ses sanatçısı var. Kürtlerde ise, Şiwan Perver ve Şakiro en fazla dinlenen iki sanatçı.  Şakiro yu Kürtler dinlerken, Şivan Perweri ise hem Kürtler ve Avrupada küçük bir kesim tarafından dinleniyor. Sizce neden, Kürt müziği ve Kürt sanatı dünyada dinlenmiyor ve bilinmiyor? 

Bence en büyük sebebi Kürtlerin devletsiz olmalarıdır. Sanat ve Müzik devletle güçlenir ve devletle tanınır.

Kürt klasiklerine gelirsek; çok sayıda değerli dengbêj ve ozanlarımız var. Bu anlamda Kürt müziğine ve sanatına her Kürt sanatçısı kendi imkanları oranında katkı sunmuştur.

Dengbêjlerimizin büyük bir bölümü, yöre ve bölge düzeyinde dinleyici bulmuşlardır. Ancak o dönemin imkanlarını da gözardı etmememiz lazım…

Lakin Şakiro, yöresel ve bölgesel sınırları aşarak, dört parça Kürdistan ve diasporada yaşayan milyonlarca Kürtlerin, gönül ve müzik dünyasında taht kurmayı başardı.

Millet olarak Şakiro’ dan gurur duymalıyız. Önemlisi, diğer dengbêjlerimize de sahip çıkmalıyız ve dengbêjlik kültürümüzü milli bir sanat haline dönüştürmeliyiz. Çünkü dengbêjlik Kürt milli hafızasını temsil ediyor ve Kürtlüğe dair ne varsa dengbêjlik kanalıyla yeni nesillere ulaştırılmıştır.

Bunları da beğenebilirsin