Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

DSG’den yeni açıklama: Savunma hattı kırıldı

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), “Cizre Fırtınası Hamlesi’nin terörü bitirme savaşı” adı ile başlattığı son aşamasında, birkaç gündür şiddetli çatışmaların yaşandığı Baxoz beldesinde terör örgütü DAİŞ’in savunma hattının kırıldığını bildirdi.

DSG Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamada, Baxoz beldesinde yaşanan çatışmaların ikinci gününde tüm yoğunluğuyla devam ettiği ve DAİŞ’e ait savunma hattının ele geçirildiği belirtildi.

Açıklamada, çok sayıda DAİŞ mensubunun öldürüldüğü ifade edilirken, DSG’liler tarafından örgüte ait yüklü miktarda silah ve mühimmatın ele geçirildiği ve bir cephaneliğin de imha edildiği kaydedildi.

Bazox’daki çatışmaların sürdüğü bildiriliyor.

DSG 10 Eylül’de Cizre Fırtınası hamlesinin son aşamasını başlattığını duyurmuştu.

Haseke Kantonu Şedade ilçesinde yapılan basın açıklamasında, “Güçlerimiz Fırat Nehri doğusunda DAİŞ terör örgütünü yok etmek amacıyla üslerinde dört bir yandan hedef alan başarılı hamlenin son aşamasını pazartesi günü, 10 Eylül 2018’de başlatmıştır. Bu aşamada Hecin, El Sosa, El Şefa belde ve köyleri ile çevredeki mezralar özgürleştirilecektir” ifadelerine yer verilmişti.

Hamlenin son aşamasında uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçakları yer alacağı, ayrıca uluslararası koalisyon koordinesinde Irak ordusuna ait topçu birliklerinin de DAİŞ noktalarını hedef alarak DSG’ye destek olacağı belirtilmişti.

DSG, Deyrizor kırsalında 9 Eylül 2017’de DAİŞ’e karşı başlatılan ve Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) “Zeytin Dalı” adıyla başlattığı harekat nedeniyle durdurulan Cizre Fırtınası Hamlesi’nin 1 Mayıs 2018’de yeniden başladığını açıklamıştı.

Bunları da beğenebilirsin