Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Erdoğan Rojava’ya yönelik yeni operasyon yerini açıkladı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ABD’de Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi tarafından organize edilen New York’taki programda konuştu. Erdoğan, “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’na katılmak için ABD’ye giden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, buradaki Türk toplumu ile buluştuğu iki ayrı toplantıda, Fırat’ın doğusuna yapılacak olası bir operasyonla ilgili peş peşe mesajlar verdi.

Erdoğan, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi’nin düzenlediği etkinlikte, “İnşallah önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusunu da kapsayacak şekilde, Suriye’nin içindeki güvenli bölgeleri artırmaya devam edeceğiz” dedi.

Ardından geçtiği TURKEN Vakfı Gala Yemeği’nde ise, yapılacak operasyonu, “Fırat Kalkanı Harekatı” ile örneklendirerek, “Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarına benzer bir adımın önümüzdeki dönemde Fırat’ın doğusu için de atacağız” şeklinde konuştu.

Erdoğan, ABD’de, Fırat’ın doğusuna operasyon ile ilgili bu açıklamaları yaparken, Rus Kommersant gazetesinde yayınlanan makalesinde de aynı konuya değinerek, “Rusya’nın da özellikle PKK, PYD, YPG gibi terör odaklarına karşı Türkiye’nin mücadelesine destek vermesini bekliyoruz” dedi.

Suriye’nin kuzey ve kuzeydoğunda fiili olarak yönetimi sürdüren Demokratik Suriye Güçleri (DSG), ülkenin yaklaşık dörtte birini kontrol ediyor.

DSG’nin ana gövdesini Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) oluşturuyor.

Bu oluşum, ABD desteğiyle Suriye’nin kuzeydoğusundaki bölgelerde DAİŞ’le mücadele etmek üzere 2015 yılında kuruldu.

ABD YPG’ye Olaganüstü Destek Veriyor

Erdoğan, Kommersant gazetesinde yayınlanan makalesinde, ABD’nin PYD ve YPG’ye “olağanüstü destek” vermeye devam ettiğini belirterek, “Bölgedeki dengeleri zedeleyecek olan bu tür adımlardan vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

Erdoğan, makalesinde İdlib mutabakatına ilişkin de değerlendirmeler yaptı.

Ilımlı muhalifleri korumayı öncelediğini vurgulayan Erdoğan, radikal grupların, “Rusya ile birlikte belirleneceğini” de yazısında vurguladı.

Bunları da beğenebilirsin