Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Erdoğan’dan Fırat’ın doğusu ve Mınbiç açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fırat’ın doğusu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fırat’ın doğusunda Rusya ile operasyon olmaz diye bir şey yok” dedi. ABD’nin Minbic sözünü de tutmadığını belirten Erdoğan, PYD’nin de Minbic’den çekilmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD’den Almanya’ya hareketinden önce gazetecilerle bir araya geldi ve gündeme ilişkin soruların yanıtladı.

Erdoğan’ın gündeminde ABD ile varılan Minbic anlaşması ve Fırat’ın doğusuna olası bir operasyon vardı.

“Fırat’ın doğusunda Rusya ile operasyon olmaz diye bir şey yok.” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’nin Minbic sözünü tutmadığını belirterek, “ABD yol haritasının takvimine kesinlikle uymadı. PYD Münbiç’i terk etmedi” dedi ve ekledi:

“Amerika Menbiç’te yol haritasına, 90 günlük takvime kesinlikle uymadı. PYD/YPG o bölgeyi terk etmedi. Bölgenin gerçek sahipleri hâlâ oraya yerleşemedi. ABD sözünü tutmadı. Soçi ile ilgili biz Amerika ne der diye düşünmedik. Rusya ile hareket ettik. Şu ana kadar iyi gidiyor. İdlib’de 3.5 milyon insanın bombardımana uğraması halinde fatura çok ağır olurdu. Bize doğru göç dalgasına yol açabilirdi. Hamdolsun işler yoluna girmiş görünüyor. Hatta dün 50-60 bin kişi evine döndü. Fırat’ın doğusunda Rusya ile operasyon olmaz diye bir şey yok. Bir daha bombalama olmaz diye bir şey söyleyemeyiz.”

Suriye Demokratik Güçleri’nin (HSD) ana gövdesini Kürtlerin kurduğu Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) oluşturuyor.

Bunları da beğenebilirsin