Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Esad’dan ÖSO’ya bombardıman: Çok sayıda ve yaralı var

Esad, Özgür Suriye Ordusunu (ÖSO) bombaladı. Saldırı sonucunda çok sayıda ölü ve yaralı var. 

Esad rejiminin, İdlib ve Hama kentleri kırsalında bulunan ÖSO mevzilerine düzenlediği saldırıda en az 23 kişinin öldürüldüğü belirtildi.

Esad rejiminin, Soçi anlaşmasından sonra ağır silahlardan arındırılan İdlib ve Hama kırsalındaki Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) mevzilerine düzenlediği saldırıda en az 23 kişinin hayatını kaybettiği, 15 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Esad rejiminin düzenlediği saldırının olduğu noktanın, geçtiğimiz eylül ayında Rusya ile Türkiye arasında anlaşma sağlanan bölgede olduğu iddia edildi.

Öte yandan, Esad rejiminin Soçi anlaşmasına rağmen Suriye’nin İdlib kırsalındaki Cercenaz, Gadafa beldesine yeni bir saldırı olacak gerekçesiyle cuma namazı kılınamadı.

SOÇİ ANLAŞMASI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Eylül’de Soçi’de düzenledikleri zirvede İdlib bölgesinde ateşkesin sağlanmasına yönelik alınacak tedbirler hususunda anlaşmışlardı. Söz konusu tedbirler, silahlı grupların ve tüm ağır silahların geçen ayın ortasına kadar 15-20 kilometre derinliğe çekilmesini içeriyordu.

(Kaynak: Ajanslar)

Bunları da beğenebilirsin