Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Eski MİT’çi: Rusya ve İran, Türkiye – ABD çatışmasını istiyor

Eski MİT Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş’e göre azmettiriciler farklı çıkarları olan ABD, Rusya, İran veya Suriye olacak.

Öneş, Rusya ve İran, Türkiye’nin ABD ile çatışmasını istediğini ileri sürdü.

Öneş, “Suriye rejim güçleriyle Rusya ve İran radikal, cihatçı grupları İdlib’den çıkarma konusunda operasyonlarını devam ettirecekler ve bu arada tabii ki provokatif hareketler de karşımıza çıkabilir. Hele hele İdlib’deki güvenlik karakolları bölgesindeki Türk askerlerine yönelik provokatif hareketler olursa sıcak çatışmaların tırmanma ihtimali de var. Riskli bir süreç içindeyiz.”
“Burada farklı çıkarları olan ABD’den gelebilir. Rusya’dan, İran’dan, Suriye’den gelebilir.”

Kimin yaptığı anlaşılmaz mı? Soruna Öneş şöyle cevap veriyor:

“Nasıl bileceksiniz. O kadar karmaşık bir bölge ki.  Eğer Türkiye’yi işin içine çekmek istiyorlarsa ki Rusya ABD ile Türkiye’yi çatıştırmak ister her zaman için. İran da ABD ile Türkiye’yi çatıştırmak ister ve Türkiye’yi meselenin içine çekmek için böyle provokatif hareketleri yapabilir.

Tabii ABD’nin de Astana sürecini baltalamak, Türkiye, Rusya, İran dayanışmasını bozmak için provokatif hareketleri gizli servisi CIA vasıtasıyla veya cihatçılar ya da başka terör gruplarıyla her zaman yapması mümkün.”

Öneş, şöyle devam ediyor:

“İran o konuda PKK/PYD meselesini açıklıkla gündeme getirmedi daha ziyade Fırat’ın doğusundaki ABD işgalinin sonlandırılması üzerinde durdu. Tabii ki ABD’nin sonlandırılması PYD’yi de etkileyen bir mesele ama İran ondan ziyade ABD işgalinin sonlandırılması konusunda Türkiye’ye destek verdi…

Bunları da beğenebilirsin