Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

FLAŞ HABER – Ankara ile Şam görüşecek mi?

Rusya ile Türkiye’nin İdlib konusunda mutabakata varması birçok ülke tarafında olumlu karşılanırken, Ankara’nın Şam ile temasa geçme ihtimalinin olduğu belirtiliyor.

Soçi’de varılan uzlaşının ardından Türkiye’deki bazı siyasi analistler Suriye rejimi ile temasa geçme vaktinin geldiği görüşünü paylaşırken, 2014 yılının sonlarına doğru Ankara’nın Suriye politikasında değişikliğe gittiğine vurgu yapılıyor.

Konuyla ilgili K24’e konuşan ORSAM Uzmanı Oytun Orhan, Türkiye için en önemli konunun sınır güvenliği olduğunu söyleyerek, “Türkiye, Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumasından yana.

Bu konuda Ankara ile Şam’ın görüşleri aynı. Astana sürecinin ardından zaten Rusya vasıtasıyla Ankara, Şam ile dolaylı yoldan diyalog kurmuştu. Soçi anlaşmasının ardından ikili görüşmelerin temeli daha da güçlendi” dedi.

Akademisyen Prof. Dr. Mensur Akgün ise K24’e yaptığı değerlendirmede, Soçi anlaşmasının Rusya, İran Avrupa ülkeleri ve Suriye rejiminin çıkarına olduğunu belirterek, “Bu anlaşma en çok Türkiye’nin destek verdiği muhaliflere ve Ankara’ya yarayacak.

Soçi anlaşması insani bir krizin ortaya çıkma ihtimalini ortadan kaldırdı. Bu anlaşma Suriye’deki krizin siyasi yollarla çözümü ve müzakereler konusundaki ümitleri geliştirecek. Bu şekilde BM kararlarının uygulanması daha da kolaylaşmış olacak” diye konuştu.

Bunları da beğenebilirsin